MedClinic > Блог > ЛОР > Аденотомія

Аденоїдні вегетації бувають не тільки у дітей, але зустрічаються і в підлітковому і навіть зрілому віці. Найбільш частими скаргами є:

 • нежить;
 • хропіння;
 • дихання ротом;
 • часті отити;
 • зниження слуху.

Серед показань для видалення можна виділити 3 основних. Наявність одного з яких є показанням для аденотомії.

 1. Дитина вночі спить з відкритим ротом, вдень дихає ротом. У дитини в процесі росту може не правильно формуватися верхня і нижня щелепа, що може призводити до неправильного прикусу, аденоїдного типу будови обличчя. Окрім цього дитина вдихає повітря, що не пройшов через ніс (не нагрітий НЕ зволожений) відразу в трахею і бронхи, що може викликати пересихання ротової порожнини, горла, часті бронхіти, гіпертрофію піднебінних мигдалин
 2. Часті риносинусити – у всіх людей діаметр ніздрів і діаметр носоглотки відрізняється. Діаметр ніздрів менше. Під час вдиху в порожнині носа утворюється негативний тиск і повітря з придаткових пазух носа потрапляє в ніс і далі вдихається, відповідно і навпаки, під час видиху – в порожнині носа утворюється позитивний тиск що призводить до потрапляння повітря в додаткові пазухи носа (гайморові, решітчасті, лобові), де він нагрівається, зволожується та очищається здійснюється циркуляція повітря по порожнини носа і придаткових пазух. При наявності гіпертрофованих аденоїдних вегетацій збивається різниця цих діаметрів. Порушується циркуляція повітря в порожнині носа і придаткових пазухах, порушення вентиляції пазух призводить до того, що в пазухах збирається слиз, патогенна флора провокує запалення слизових оболонок і призводить до частих риносинуситів.
 3. Проблеми з вухами (отити, тубоотити, секреторні отити). Середнє вухо (барабанна порожнина) ізольовано від навколишнього середовища – барабанною перетинкою. У барабанній порожнині є повітря. Це повітря потрапляє в барабанну порожнину з носоглотки через слухову трубу. Під час зміни висоти, підйому в гори, спуску в метро, ​​зліт/посадка літака тиск в барабанній порожнині змінюється, і ми відчуваємо закладеність у вухах. Зробивши пару ковтків слини або широко відкривши рот, ми чуємо тріск або клацання у вухах (тиск вирівнюється) і ми починаємо краще чути. Тріск або клацання – момент відкриття слухової труби, яка вирівнює тиск. Слухова труба з правого і лівого вуха відкриваються в носоглотку, саме в тому місці, де знаходяться аденоїдні вегетації. При збільшенні аденоїдних вегетацій, вони тиснуть на слухові труби, тим самим порушуючи вентиляцію барабанної порожнини.

Гіпертрофія піднебінних мигдалин. Часто у дітей з великими аденоїдними вегетаціями присутня гіпертрофія піднебінних мигдалин. Вони збільшуються внаслідок дихання ротом і можуть іноді навіть замикатися, провокуючи утруднення при ковтанні і проходженні харчової грудки. Часто вдаються до одномоментного зменшення піднебінних мигдалин. Їх в більшості випадків не видаляють повністю (тонзилектомія), а зменшують в розмірах, зменшуючи обсяг (тонзилотомія).

Секреторний отит. При наявності рідини за барабанними перетинками в залежності від характеру вмісту та тривалості процесу можливе одномоментне проведення шунтування барабанних перетинок з одночасним видаленням рідини з барабанної порожнини. Шунти знаходяться всередині барабанної перетинки. Зовнішній вигляд вони мають як котушка для ниток, тільки маленькі. Через них здійснюється вентиляція барабанної перетинки через зовнішній слуховий прохід. Якщо дитині виконується шунтування йому категорично заборонено мочити вуха (під час душа, басейн, море) протягом часу поки стоять шунти. Найчастіше шунти видаляти не доводяться, вони випадають самі, відбувається у всіх індивідуально, у когось через 6-7-8 місяців, у когось через 2 роки. Крім як берегти вуха від води і періодично показуватися ніяких рекомендацій з приводу шунтів немає.

Діагностика аденоїдних вегетацій

 Найчастіше крім огляду отоларинголога ніяких інших досліджень не потрібно. Для того щоб точно визначити наявність аденоїдних вегетацій, їх ступінь і вплив на навколишні тканини необхідно додаткове дослідження у вигляді ендоскопії носоглотки. Це безболісна процедура, але важка у маленьких дітей так як потрібно сидіти і не крутитися (ендоскоп – це металева трубка діаметром 2,3 мм з системою лінз, не гостра, але враховуючи, що вона металева при різких рухах дитини головою, можуть виникати больові відчуття ).

Винятки: Бувають ситуації, коли у дитини є гіпертрофія аденоїдних вегетацій по час ендоскопії, але при цьому дитина добре дихає носом, немає проблем з вухами, і ГРВІ 1-2-3 рази в рік. Таким дітям рекомендується спостереження, тому що не дивлячись на великий розмір при візуальному огляді, ніяких клінічних проявів немає. Буває і зворотне – невеликі аденоїдні вегетації тиснуть на слухову трубу і провокують закладеність у вухах і секреторні отити. Тому в кожному випадку підхід до дитини індивідуальний.

Як прийняти рішення видаляти / не видаляти / переросте?

Чи переросте – зі зміною гормонального фону під час статевого дозрівання, аденоїдні вегетації в більшості випадків (але не в 100%) мають тенденцію до зворотного розвитку. Якщо вік дитини дозволяє говорити про те що статеве дозрівання скоро (12-13 років), в цьому випадку можна вдатися до вичікувальної тактики.

Оперуватися не хоче ніхто. Ні батьки, ні дитина, ні лікарі. Для того щоб прийняти рішення, ви повинні розуміти, що Ви дитину бачите кожен день, знаєте як часто вона хворіє, як чує, не перепитує чи, чим дихає вночі і вдень. Тільки спільно з батьками можна прийняти правильне рішення – йти на операцію чи ні.

Ще однією підказкою може бути відповідь на питання скільки разів на рік хворіє дитина і чим вона лікується? Якщо дитина хворіє 2-3 рази на рік і допомагає легке лікування (гомеопатія, трави, сольові розчини в ніс, рясне пиття, вітамін С) з приводу операції можна ще думати. Якщо дитина хворіє 4-5 разів на рік і лікування завжди закінчується прийомом медикаментозних засобів (антибіотиків, нестероїдних протизапальних, антигістамінних препаратів, гормонів) потрібно схилятися в бік видалення.

Передопераційна підготовка:

Якщо Вам рекомендовано виконання даної операції, для госпіталізації в стаціонар і для наркозу необхідно пройти стандартний набір лабораторних обстежень. Мінімальна кількість їх 5 (загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, група крові і резус фактор, електрокардіограма, довідка від педіатра із зазначенням щеплень), з собою в лікарню потрібно взяти зручні речі: вільний спортивний костюм або піжаму, білизна, змінне взуття або тапочки, виходячи з того, що в лікарні потрібно буде переночувати.

День операції:

Діти зазвичай йдуть в першу половину дня, ні їсти, ні пити в цей день не можна, так як операція і наркоз проводяться на порожній шлунок. Якщо Вас відпустили ночувати додому, то в 8.40 ви повинні бути в палаті або біля неї у змінному взутті. Усіх пацієнтів, в тому числі і вашу дитину перед операцією дивиться професор і анестезіолог. Коли прийде час (не раніше 10:15) дитину заберуть в операційну. Потім зроблять один укол (поставлять в руку катетер) більше ніяких неприємних відчуттів у дитини не буде.

Відразу після операції:

Після закінчення операції, дитину віддають батькам або в палату не відразу. Дитина повинна повністю прокинутися, медичний персонал спостерігає і стежить за нею. Від закінчення операції до моменту як віддадуть дитину може пройти навіть 1 година. Відразу після операції їсти і пити дитині не можна. Можна давати через 1-1,5 години воду.

Післяопераційний період у клініці:

Найчастіше дитину можна ввечері відпустити додому, але збиратися потрібно виходячи з того, що доведеться переночувати в клініці.

Післяопераційний період вдома та рекомендації:

З огляду на те, що на місці аденоїдів є ранова поверхня то ризик кровотечі виключити не можна ніколи. Для того щоб максимально знизити ризик потрібно виконувати всі рекомендації:

 • Нурофен по 1 дозі 2 рази на день -1-2 дня
 • Рясне пиття протягом 2-х днів (компот із сухофруктів, узвар)
 • При проведені тонзилотомії – фарингосепт розсмоктувати по 0,5т 4 рази на день
 • При шунтуванні – берегти вуха від води

Можна

Приймати злегка теплий душ

Ходити гуляти, дихати повітрям

Вживати теплу їжу

Не можна

Приймати ванну 7-8 днів

Займатися спортом 8 днів після операції, бігати, дуріти

Гарячу їжу, напої, газовані напої, цитрус