MedClinic > Блог > Травматологія > Артроз акроміально-ключичного суглобу

 

В нашому організмі деякі із суглобів мають схильність до більш швидкого процесу зношування. В результаті чого виникає захворювання, які супроводжується запальним ураженням суглобу та обумовлене дегенеративними змінами, що називається остеоартрозом.

Остеоартроз часто спостерігається у ділянці акроміально-ключичного суглобу та супроводжується болем в  плечовій ділянці, а також може призвести до труднощів під час виконання повсякденної роботи. Плечовий суглоб складається з трьох кісток: лопатки, плечової кістки та ключиці. Відросток лопатки, акроміон, який формує верхню частину плечового суглобу, з’єднується з ключицею за допомогою акроміально-ключичного суглобу (АКС). Останній складається з двох кісток, які щільно з’єднані одна з одною за допомогою суглобової капсули та зв’язок. При цьому між кістками, які покриті суглобовим хрящем, зберігається необхідна рухливість для збільшення амплітуди рухів в ділянці плеча. Суглобовий хрящ має тугоеластичну консистенцію та гладеньку ковзну поверхню, завдяки чому сила тертя мінімальна при рухах суглобових кінців ключиці та акроміона, а ударні навантаження на кістки плечового поясу зменшуються, також виконує функцію амортизатора.

Акроміально-ключичний суглоб між акроміоном та ключицею

            Протягом життя ми постійно виконуємо різноманітні рухи руками, що призводить до зношування АКС. До групи ризику виникнення остеоартрозу відносять осіб, які мають значні навантаження на ділянку плечового поясу. Частіше захворювання розвивається в молодому віці.

Остеоартрит АКС може виникати після травми суглобу в результаті падіння чи прямого удару, що може призвести до часткового відшарування  суглобового хряща. В результаті чого порушується конгруентність суглобових поверхонь, що веде до порушення біомеханіки суглобу та розвитку дегенеративних змін, часто і через багато років після травми.

Кісткові нарости (остеофіти) та запалення при артрозі АКС

 На ранніх стадіях артроз АКС проявляється болем та підвищенням чутливості при пальпації в ділянці суглобу. Біль посилюється при схрещуванні рук на грудній клітці, так як в цьому положенні збільшується тиск у цьому суглобі. Біль може локалізуватись не тільки в ділянці суглоба, але і поширюватись на шию та донизу по руці. Якщо в минулому була травма, то ділянка суглобу може бути деформованою у порівнянні з цією ж ділянкою на протилежній стороні. При рухах в плечі деякі пацієнти відмічають хруст в ділянці АКС.

Для встановлення діагнозу лікар розпитає Вас про симптоми захворювання та загальний стан Вашого здоров’я, перенесені травми плеча. Також важливим є зв’язок болю з визначеними рухами руки.

Діагноз артрозу АКС встановлюється частіше на основі фізикального обстеження. При цьому надавлювання пальцем на ділянку АКС виникає біль. Для підтвердження діагнозу артрозу може бути виконана діагностична блокада, для цього в порожнину суглобу вводять незначну кількість розчину місцевого анестетика (наприклад, лідокаїну). У випадку запалення акроміально-ключичного зчленування біль після проведеної блокади зникає.

Серед інструментальних обстежень призначається рентгенографія ділянки АКС. При цьому на рентгенограмі визначаються такі ознаки остеоартрозу, як звуження суглобової щілини, остеофіти (кісткові шипи) по окружності суглобових кінців акроміону та ключиці, «з’їдені» суглобові поверхні.

Рентгенографія (зліва) та схематичне зображення артрозу АКС

Консервативна терапія

До першочергових заходів лікування артрозу АКС відносять спокій для пошкодженого суглобу та прийом нестероїдних протизапальних засобів, таких як вольтарен, ксефокам та інші. При вираженому чи затяжному больовому синдромі лікар може виконати блокаду з використанням глюкокортикоїдних гормонів (дипроспан, кеталонг), які ефективно та швидко дозволяють усунути біль та набряк.

Хірургічне лікування

Якщо консервативне лікування виявилось неефективним, Вам може бути рекомендоване хірургічне втручання.

Медіа

09.04.2020

Травматологія

Артроскопія плеча