Біль в колінному суглобі, лікування якого проводиться негайно при появі перших симптомів, що виникають внаслідок пошкодження колінного суглобу. Причини болю є різними. Призвести до появи дискомфорту та больового синдрому можуть як прості травми, так і тяжкі дегенеративно-дистрофічні процеси в колінному суглобі.
Чому в колінному суглобі може виникати біль?
Причини болю в колінному суглобі:
- артрит;
- гонартроз;
- периартрит;
- бурсит;
- тендиніт;
- меніскопатія;
- остеомієліт;
- кіста Бейкера;
- інфекційні хвороби;
- хвороба Лайма;
- синдром Рейтера;
- хвороба Кеніга.
Види болю в колінному суглобі
Причини болю в колінному суглобі впливають на характер проявів неприємних та болісних симптомів:
- Гонартроз – біль в колінному суглобі при згинанні, набряк м’яких тканин, ознаки артриту, часті переломи кісток та вивихи суглобів. Больовий синдром гострого характеру та посилюється після довгого знаходження кінцівки в спокійному стані, міняється хода.
- Меніскопатія – хрускіт та біль в колінному суглобі при згинанні. Сильний гострий біль в колінному суглобі призводить до знерухомлення кінцівки. Клінічна картина слабше виражена у осіб похилого віку, що пов’язано з меншою кількістю суглобової рідини. Симптоми болю після тривалого навантаження на нижню кінцівку посилюються, а потім поступово зменшуються. Зниження інтенсивності больового синдрому супроводжується появою сильного набряку колінного суглобу. Триває приступ болю до 103 тижнів.
- Артрити – біль в колінному суглобі ниючого характеру, який супроводжується появою набряку та почервонінням шкіри навколо суглобу.
- Периартрит – ниючий біль, який під час ходьби та при надавлюванні на колінний суглоб.
- Тендиніт – набряк в ділянці суглобу виникає при зміні атмосферного тиску, при згинанні відмічається характерний «хруст».
- Бурсит – обмеження рухів, запалення та почервоніння шкіри, погіршення загального самопочуття, слабкість та сонливість, поганий апетит.
- Остеомієліт – погіршення загального самопочуття, слабкість та сонливість, підвищення температури тіла, біль гострий, колінний суглоб набрякає, з’являється гіперемія шкіри.
Діагностика
- Збір анамнезу.
- Фізикальне обстеження.
- Рентгенографія колінного суглобу.
- УЗД колінного суглобу.
- МРТ/КТ колінного суглобу.
Методи лікування
Лікування болю в колінному суглобі здійснюється в залежності від причин в індивідуальному порядку. Всі захворювання, які викликають біль в колінному суглобі, можна лікувати медикаментозно на ранніх стадіях розвитку. Складнощі в своєчасному лікуванні в тому, що більшість захворювань не мають вираженої симптоматичної картини, аж поки колінний суглоб не буде сильно уражений патологічним процесом.
При сильних болях в колінному суглобі пацієнту призначають знеболюючі медикаменти. Для зменшення набряків та почервоніння шкіри призначаються засоби місцевої дії – мазі та креми. Для скорішого відновлення рухової активності колінного суглобу обов’язковим є виконання вправ лікувальної гімнастики. Коли біль в правому (лівому) плечі характеризується вираженою інтенсивністю, а знеболюючі ліки не допомагають його зменшити, пацієнту рекомендують внутрішньосуглобові ін’єкції наступних препаратів:
- введення гіалуронової кислоти – один з найбільш ефективних методів лікування остеоартрозу суглобів. З 2003 року входить в список заходів рекомендованих ВООЗ для пацієнтів з легкими та помірно вираженими симптомами остеоартрозу (стадія 2 та 3 по Келгрен). Є природним компонентом суглобового хряща, сприяє нормалізації обмінних процесів в тканинах суглобу, формує захисну плівку на пошкодженому хрящі та відновлює його амортизаційну функцію, покращує його пружність та еластичність.
- введення хондропротекторів (Афлутоп, Траумель та інші) – введення препаратів, які сприяють відновленню складу та якості тканин. Дія препаратів даної групи має позитивний ефект, хоча не отримано достатньої доказової бази.
- введення гормональних препаратів (Дипроспан, гідрокортизон) – введення препаратів з протизапальним ефектом, які сприяють зняттю болю та симптомів захворювання, зменшити набряк та ознак запалення. Однак це являється тільки симптоматичним лікуванням та не впливає на причину патології. Тривале лікування даними препаратами приводить до зворотного ефекту – руйнуванню суглобового хряща та суглобових поверхнею кісток. Крім того, ці препарати мають ряд протипоказань, а саме: цукровий діабет, артеріальна гіпертензія, надлишкова вага, виразкова хвороба.
Перевагами ін’єкцій гіалуронової кислоти:
- зменшення болю та покращенню рухливості суглобу;
- зменшення потреб в знеболюючих та протизапальних препаратах;
- сповільнення прогресування остеоартрозу;
- можливість запобігти чи відкласти питання про хірургічне втручання.
Хірургічна операція призначається тільки в крайніх випадках, коли консервативна терапія не дає позитивного результату. Переваги надаються малоінвазивним методикам, що дозволяє швидко відновити рухову активність в нижніх кінцівках.
- Артроскопія – це інноваційний метод лікування патологічних процесів в суглобах, який проводиться за допомогою спеціального ендоскопа, оснащеного на кінці камерою.
- Протезування колінного суглобу – операція, яка проводиться в крайніх випадках, коли не отримано позитивного ефекту від інших методів лікування. Протезування – це повна заміна суглобу або ж окремих його частин.
- Визначити причини болю в колінному суглобі та призначити максимально ефективне лікування може тільки лікуючий лікар.