MedClinic > Блог > ЛОР > Чужорідне тіло вуха

Чужорідне тіло в вусі – найчастіша і поширена причина звернення до лікаря, особливо стосується це маленьких дітей, які, граючи, можуть засунути собі в вухо дрібні намистинки, ґудзики, папір. Нерідкі випадки потрапляння сторонніх предметів і у дорослих – у вушний прохід може потрапити комаха або залишається невелика кількість вати після чистки.

Клінічна картина

Симптоми наявності чужорідного тіла в вушному проході відрізняються в залежності від того, якого розміру предмет, і наскільки далеко він проник в порожнину. У деяких випадках потрапляння в вухо твердого, маленького предмета може не давати про себе знати протягом 1-2 тижні.

Симптоми з’являються тоді, коли в слуховому проході під тиском предмета з’являється пролежень, в результаті розвивається інфекція, через що слизова оболонка починає запалюватися. Основні симптоми наявності чужорідного тіла в вусі наступні:

  • біль у вусі;
  • набряк;
  • кров’янисті виділення;
  • вихід гною з вушного проходу;
  • постійне відчуття дискомфорту;
  • шум у вухах;
  • запаморочення;
  • судоми (рідко);
  • відчуття пробки в вушному проході;
  • зниження гостроти слуху.

Наявність чужорідного тіла в вусі, яке не було вчасно діагностовано і вилучено, приносить не тільки відчуття дискомфорту і біль, але і може привести до тяжких наслідків. Запальний процес в слуховому проході може привести до розвитку гнійного отиту.

Якщо в вухо потрапив чужорідний предмет рослинного походження, він дратує внутрішні вушні залози, що призводить до їх збільшення, набухання і виділення надмірної кількості секрету. Комахи, опиняючись в вушному проході, можуть пересуватися по ньому, завдаючи дискомфорт і сильний біль, виділяти особливі речовини, які призводять до формування запального і гнійного процесу.

Як визначити?

Діагностика чужорідного тіла вуха повинна бути проведена якомога швидше. Лікар-оториноларинголог проводить огляд пацієнта, призначається процедура отоскопії, яка дозволяє побачити предмет, визначити його розміри і місце розташування в вушному проході. Отоскопія не проводиться в тих випадках, якщо чужорідне тіло перебувало в вушному проході тривалий час і виникло запалення або дифузний отит. У таких випадках для діагностики проводиться комп’ютерна томографія.

Методи терапії

Що робити при діагнозі чужорідне тіло вуха?

В першу чергу, варто відзначити, що здійснювати самостійні спроби з вилучення предмета з вушного проходу категорично заборонено, так як це загрожує тим, що предмет може ще далі просунутися по вушному проходу.

Якщо предмет просунувся вглиб вушного проходу, витягти його можна тільки шляхом проведення операції. Спробувати самостійно дістати сторонні предмет їх вуха можна тільки в тому випадку, якщо він металевий – в таких випадках рекомендується підвести до вуха магніт.

Дрібні частинки вати, папір, сірники лікар витягує медичним пінцетом, ця процедура абсолютно безболісна. При попаданні у вушний прохід округлих предметів, їх витягують за допомогою спеціального приладу – шприца Жане. Для дітей використовується місцева анестезія, бо ця процедура може бути неприємною і досить болючою.

Для вилучення сторонніх тіл, які здатні набухати в вушному проході (наприклад, горох), їх спочатку зневоднюють, використовуючи 40% спирт, і тільки потім витягують. Перед витяганням комахи, в вухо закопують кілька крапель підігрітого спирту або масла, щоб умертвити його, після чого проводиться вимивання вушного проходу. При пошкодженні барабанної перетинки, проводити вимивання заборонено, для вилучення стороннього тіла використовуються спеціальні щипці.