MedClinic > Блог > Нейрохірургія > Епідуральна гематома

Лікування епідуральної гематоми головного мозку, при якій кров’яний згусток  розташований між твердою мозковою оболонкою та внутрішньою частиною черепа, має бути своєчасним. Патологія небезпечна тим, що скупчення крові починає здавлювати певні ділянки мозку, що призводить  до неврологічних порушень.

Кровотечі при розвитку епідуральної гематоми є артеріальними. Частіше зустрічається епідуральна гематома у дорослих. Епідуральні гематоми у дітей виникають рідко, що пов’язано з анатомічними особливостями черепа у дітей.

Симптоматична картина

Епідуральна гематома розвивається по-різному, в залежності від  ступеня тяжкості травми черепа. Найбільш характерним для розвитку цієї гематоми є втрата свідомості відразу після травми з подальшим поступовим погіршенням загального стану.

Основні клінічні прояви:

  • сильний головний біль;
  • часті приступи головокружіння;
  • загальна слабкість;
  • апатія;
  • порушення пам’яті, короткочасна амнезія.

Що може призвести до появи цієї патології?

Причиною епідуральної гематоми є черепно-мозкова травма. Це може бути падіння з висоти тяжкого предмета на голову або автомобільна аварія, також зустрічається у тих, які займаються активними видами спорту – лижний спорт, ковзани. Частіше за все епідуральна гематома знаходиться у скроневій долі або в нижньому відділі тім’яної ділянки – найбільш вразливих відділах черепа при травмі.

Діагностичні методи

Для діагностики наявності епідуральної гематоми, невропатологу достатньо провести клінічний огляд пацієнта. Для детального визначення місця локалізації та розмірів гематоми, необхідно провести МРТ та КТ.

Лікування застосовується хірургічне.

Вкрай рідко призначається консервативне лікування  при епідуральній гематомі, так як немає часу на тривалу медикаментозну терапію. Виконують трепанацію черепа – транскраніальний метод хірургічного втручання. Проводиться відкриття черепа кістково-пластичним методом, коли після операції частина кістки повертається на те ж місце, або резекційним методом – проводиться при значних, тяжких черепно-мозкових травмах, коли частину кістки неможливо зберегти.

Ендоскопічне видалення епідуральної гематоми – малоінвазивна операція, яку застосовують на гематомах невеликого розміру. В черепі пацієнта, на місці розташованої гематоми, проводиться  невеликий отвір, через який вводиться спеціальний інструмент. Зазвичай перевагу віддають малоінвазивній операції, тому що ризик травмування здорової тканини мозку та вірогідність післяопераційних ускладнень мінімальна.

Недоліками цієї операції при епідуральній гематомі є те, що її не застосовують при гематомах, що займають велику площу та у випадку, коли є вірогідність того, що неможливо видалити всі кров’яні згустки через невеликий отвір в черепі.

Не виключається ризик рецидиву після видалення епідуральної гематоми, що пов’язано з тяжкою травмою та обширною гематомою, коли через важкоступність окремих ділянок, неможливо повністю видалити кров’яні згустки.

Після хірургічного втручання пацієнту необхідно пройти курс медикаментозної терапії для відновлення захисних сил організму та попередження рецидиву.

Обов’язковим є прийом вітамінів, дотримання дієти. У випадку різкого погіршення стану необхідне негайно звернутись до лікаря.