MedClinic > Блог > ЛОР > Гайморотомія

Ендоскопічна поліпотомія або гайморотомія або FESS

Навіщо робити:

У людей з діагнозом «поліпозний риносинусит», «хоанальний поліп», «кіста верхньощелепної пазухи», «сторонній предмет», «пломбувальний матеріал або міцетома», часто показано видалення цих утворень через часті проблем з носовим диханням, частими гайморитами, неприємним запахом, не спроможність дихати без крапель, проблем з нюхом, хропіння, головні болі, втому, невисипання, проблеми з горлом, викликані сухістю слизових оболонок ротоглотки.

Діагностика:

Найчастіше крім огляду отоларинголога необхідний знімок (комп’ютерна томограма придаткових пазух носа)

Методи проведення операції:

Залежно від того в якому синусі носа (гайморові, гратчастому, лобному або основному) є проблема, в тому синусі і проводиться втручання. Втручання буває одностороннім або двостороннім. Під час хірургічних втручань на придаткових пазухах носа, з метою мінімізації післяопераційного дискомфорту, набряку і болю нами використовується ендоскопічна техніка, що дозволяє проводити маніпуляції на пазухах без будь-яких розрізів в роті і на обличчі. Вся хірургія синусів з використанням ендоскопа називається «функціональна ендоскопічна хірургія синусів» або FESS (Functional Endoscopic Sinus Surgery). Під час хірургії нами використовуються ендоскопи з кутом 0 °, 30 °, 45 °, 70 °. Для більш щадного видалення поліпів і збереження слизової порожнини носа використовується шейвер, який дозволяє практично безкровно прибрати тільки ті ділянки, які необхідно усунути.

Передопераційна підготовка:

Якщо Вам рекомендовано виконання даної операції, для госпіталізації в стаціонар і для наркозу необхідно пройти стандартний набір лабораторних обстежень. Мінімальний набір аналізів: загальний аналіз крові, біохімія крові, глюкоза, коагулограма, загальний аналіз сечі, група крові і резус-фактор, флюорографія грудної клітини, електрокардіограма, консультацію пульмонолога або кардіолога.

Операція проходить під загальним наркозом, тому перед операцією потрібно виключити прийом алкоголю, звести до мінімуму куріння, не переїдати в ніч перед операцією.

З собою в лікарню потрібно взяти зручні речі: спортивний костюм, кілька футболок, білизна, змінне взуття або тапочки, засоби особистої гігієни, засоби проведення дозвілля (книга, комп’ютер), виходячи з того, що потрібно буде полежати 2-3 дня. Цінні речі в день операції краще віддати родичам або попередити про їхню наявність медичний персонал.

 

День операції:

Якщо операція призначена на першу половину дня, то ні їсти, ні пити в цей день не можна, так як операція і наркоз проводяться на порожній шлунок. Якщо операція призначена на обід або після обіду, то останній прийом легкої їжі (без м’яса) повинен бути за 6 годин до операції, останній прийом чистої води, в кількості 100 мл за 4 години до операції.

У палаті Вам потрібно переодягнутися і очікувати коли Вас покличуть. Саме не приємне для вас буде один укол в вену. І все. Більше ніяких дискомфортних і больових відчуттів не буде. Вас покладуть на стіл і прив’яжуть, але не для того щоб ви не втекли, а для того, щоб ви не впали зі столу, коли будете під наркозом, на обличчя надягнуть маску і ви заснете.

 

Відразу після операції:

Після закінчення операції, в носі стоятимуть тампони. Тампони бувають різні (з трубками і без, ламіновані і з додаванням гемостатика), але розраховувати на носове дихання в першу добу не потрібно. Під носом може перебувати пов’язка, яка виконує виключно гігієнічну функцію. До повного пробудження ви будете перебувати під контролем лікарів і тільки після цього вас переведуть в палату, тому якщо вам сказали, що операція триває десь годину – півтора, то це не означає, що відразу після закінчення ви будете в палаті. Це може зайняти ще 1-2 години. Після того як ви приїдете в палату, пити можна буде через 1,5-2 години.

 

Післяопераційний період у клініці:

Зазвичай, на наступний день після операції носові тампони видаляються. Ця процедура не є болючою, так як для тампонади ми використовуються тампони Merocel, які мають довжину 8-10 см, а не 2 метри марлі. За своєю формою тампони нагадують поролон. Після видалення тампонів Ви переходите в палату, де потрібно полежати на боці протягом години. Після цього можна вставати і ходити. Через 6-8 годин або на наступний день робиться туалет носа. Тільки після першого туалету носа можливо оцінити стан слизової, вираженість набряку, наявність виділень в носі і вирішити, коли ви зможете піти додому.

 

Післяопераційний період дому та рекомендації:

Коли Ви переступили поріг будинку, Ви повинні дотримуватися і виконувати рекомендації лікаря, так як найбільша кількість ускладнень відбувається вдома. Ви на етапі одужання, але це не означає, що вже здорові. Тому поводитися потрібно адекватно до перенесеної операції. Приходити на перев’язки і туалети носа. Необхідна медикаментозна терапія зазвичай призначається індивідуально кожному при виписці.

Потрібно після операції: Промивати ніс сольовими розчинами 2-3 р/д (Пшик, Хьюмер, Аква Маріс,); розчин Аекол капати в ніс 3 рази на день.

Можна: Приймати злегка теплий душ, ходити гуляти, дихати повітрям, вживати теплу їжу.

Не можна: Приймати ванну, займатися спортом 14 днів після операції, гарячу їжу та гарячі напої, газовані напої.