MedClinic > Блог > ЛОР > ГРВІ

ГРВІ у дітей – це найпоширеніше захворювання, що виникає унаслідок проникнення в організм інфекційних збудників, що вражають органи дихальної системи. ГРВІ завжди протікає в гострій формі і відрізняється яскраво вираженою симптоматичною картиною.
Чому виникає ГРВІ?
Причини ГРВІ не відрізняються особливою різноманітністю. Єдиний фактор, що провокує ГРВІ – проникнення в організм хвороботворного вірусу. Проникає інфекція повітряно-крапельним шляхом при контакті з хворою людиною.
Виняток становить ентеровірус, здатний проникати в організм людини з продуктами харчування. ГРВІ виникає найчастіше у дітей дошкільного та молодшого шкільного віку. Пов’язано це з тим, що діти, особливо ті, хто відвідує дитячий сад і інші дошкільні установи, знаходяться в тісному контакті з іншими малюками, а саме захворювання проходить набагато гостріше, ніж у дорослих через слабо розвинені захисні функції імунної системи.

Фактори, що підсилюють ризик захворіти на ГРВІ, такі:
• переохолодження організму;
• недостатня кількість вітамін;
• холодну пору року;
• слабка імунна система.
Клінічна картина
Симптоми ГРВІ у дітей проявляються швидко і відразу мають яскраво виражену картину. Симптоми ГРВІ у дорослих та дітей практично однакові, відрізняються тільки інтенсивністю проявів. У дітей інтоксикація організму від життєдіяльності інфекційної мікрофлори проходить значно важче, ніж у дорослих. Загальні симптоми ГРВІ:
• кашель;
• риніт;
• почервоніння горла;
• біль під час ковтання їжі і слини;
• підвищене сльозовиділення;
• млявість і сонливість;
• підвищення температури;
• м’язовий і суглобовий біль;
• напади блювоти, пронос;
• збільшення лімфатичних вузлів.

Симптоми ГРВІ у дорослих найчастіше обмежуються температурою, ознобом, кашлем і нежиттю. Порушення з боку роботи ЦНС і ЖКТ зустрічається досить рідко.
Діагностичне обстеження
При підозрі на ГРВІ діагностика включає не тільки огляд пацієнта і вивчення його основних скарг, але і проходження ряду медичних аналізів – ПЛР і РІФ – мазок зі слизової оболонки стінки гортані на вивчення виду інфекційного збудника. Без цього заходу лікування ГРВІ може значно затягнутися.
Найшвидший тест на визначення виду патогену, що проводиться в рамках діагностики хвороби – імунофлюоресцентний експрес-тест, результати якого готовий вже через кілька годин після мазка. У разі підозри на ускладнення проводиться рентген легень.
Методи терапії
Лікування ГРВІ у дітей та дорослих має на увазі обов’язкове дотримання постільного режиму. У дітей необхідність постійно перебувати в ліжку може викликати деякі труднощі, тому батькам рекомендовано обмежити їх рухову активність, зайнявши їх настільними іграми.
Лікування ГРВІ пройде легше і швидше, якщо допомогти організму в боротьбі з інтоксикацією, для цього необхідно пити якомога більше простої води кімнатної температури. При сильній закладеності носа у дорослих та дітей рекомендується проводити інгаляції з препаратами, що містять евкаліпт. При наявності кашлю можна ставити гірчичники. Лікування ГРВІ у дітей віком до 12 місяців має проходити під контролем педіатра.
У разі підвищення температурних показників призначаються жарознижуючі препарати. При розладі роботи травного тракту (пронос, нудота і блювота) призначаються препарати, які нормалізують роботи системи травлення і знижують ступінь інтоксикації організму – Смекта, Регідрон.
Лікування ГРВІ у дорослих і дітей антибіотиками проводиться лише в тих випадках, коли захворювання погіршилося, і інші лікарські препарати не дають позитивного ефекту.