Абсцес – це запалення м’яких тканин, яке характеризується скупченням гнійного вмісту. Абсцес може локалізуватись в підшкірно-жировій клітковині, м’язах, внутрішніх органах.
Лікування абсцесу необхідно починати своєчасно, при появі перших симптомів патологічного процесу. Без своєчасної діагностики та лікування абсцес може призвести до тяжких наслідків або аж закінчитись летально.
Абсцес виникає при попаданні в організм інфекційної мікрофлори через пошкоджені шкірні покриви чи слизові оболонки, або занесенням її по кровоносним чи лімфатичним судинам з іншого гнійного вогнища. Абсцес сідниці може з’явитись після внутрішньом’язових ін’єкцій.
Які фактори спричинюють виникнення патології?
Клінічна картина
Клінічна картина може відрізнятись при прогресування запального процесу в залежності від причини та його локалізації.
Загальні симптоми:
Як діагностувати?
У випадку поверхневого розміщення абсцесу, який сформувався на місці пошкодженої шкіри, лікар може виявити при огляді. Якщо гнійний процес локалізується на внутрішніх органах, то для діагностики патології необхідно проводити додаткові обстеження, а саме:
Лікування абсцесу
Єдиний метод лікування – це видалення абсцесу шляхом хірургічного вскриття та дренування гнійного вмісту.
Перед початком операції лікар вивчає його характер та глибину проникнення запального процесу. Вскриття абсцесу поверхневого, невеликого розміру проводиться в амбулаторних умовах. При формуванні внутрішнього абсцесу проводиться операція, при якій виконують пункцію з евакуацією гнійного вмісту. В порожнину абсцесу вводять лікарські засоби з антисептичною дією. У випадку обширного абсцесу, який стрімко розвивається та займає більшу частину органу, показана резекція органу.
Після вскриття абсцесу, пацієнту необхідно пройти курс антибіотиків, які призначаються індивідуально в залежності від того, який вид інфекційного збудника призвів до формування гнійного запалення.
Серед обов’язкових заходів для профілактики повторного абсцесу – це відновлення захисних функцій імунної системи. Під час реабілітаційного періоду призначається детоксикаційна терапія та лікувальна дієта, зокрема продукти збагачені вітамінами та мікроелементами.