MedClinic > Блог > Травматологія > Імпіджмент синдром

Імпіджмент синдром плечового суглоба  – запальне захворювання, викликане здавленням сухожилля обертальної манжети плеча між частиною лопатки – акроміону (зверху) і голівкою плечової кістки (знизу). Сухожилля м’язів плеча, при русі, постійно стикаються з відростком лопатки, травмуються, рухи стають обмеженими і супроводжуються болем в плечі.

Плечовий суглоб є досить складною анатомічною структурою, що включає в себе багато елементів, тому при надмірному навантажені на одну з частин може відбутися порушення функції. Між акроміоном і обертальною манжетою, в нормі існує щілина, тому при рухах сухожилля вільно рухається в плечовому суглобі. Але при піднятті рук, сухожилля здавлюються між плечовою кісткою і акроміоном. Цей процес називається імпіджмент, і він може виникнути навіть у  здорової людини, тільки з різною інтенсивністю.

Захворювання розвивається і стає клінічно вираженим при щоденній роботі з піднятими руками (будівельники), при виконанні кидальних рухів (спортсмени). Також розвиток імпіджмент-синдрому спричиняють захворювання при яких проміжок  між акроміоном і сухожиллями зменшується. Це можуть бути кісткові шпори – шипоподібні нарости, в ділянці акроміально-ключичного з’єднання. Акроміально-ключичного з’єднання представлене суглобом між лопаткою і ключицею. Інколи тут буває звуження за рахунок гіпертрофії акроміона.

Схематичне зображення здавлення сухожилля  між акроміоном і плечовою кісткою

Ознаками наявності захворювання на його ранніх стадіях є ниючий біль в плечі, який може з’являтися навіть під час сну. Потім хворобливі відчуття посилюються, поступово з’являється обмеженість рухів. При піднятті або відведенні руки в плечі, можуть відчуватися неприємні потьохкування, клацання, хрускіт. Тоді м’язи в цій області слабшають, втрачають тонус. При подальших навантаженнях може статися розрив сухожилля, біль стає гострим, а суглоб – майже нерухомим.

Імпіджмент синдром плеча на самому початку розвивається як запалення сухожилля, потім в області запалення з’являється щільна рубцева сполучна тканина – фіброз, при подальшому перебігу захворювання фіброз заміщається кальцієвими відкладеннями. З прогресуванням стану біль посилюється, виникає скованість рухів. Інколи можна відчути в момент опускання звук клацання в суглобі. Можливий розвиток розриву сухожилля обертальної манжети, про це буде свідчити слабкість і важкість при піднятті руки вгору.

Основна скарга хворих – тупий розлитий біль і обмеження рухів в плечовому суглобі при відведенні і згинанні плеча. Максимально виражений больовий синдром відзначається при відведенні плеча під кутом 30-60 градусів, тобто в положенні, при якому великий горбок плечової кістки з прикріпленими до нього м’язами знаходиться під нижнім краєм акроміона. При подальшому відведенні біль зменшується. Біль створює дискомфорт під час сну, особливо якщо лежати на стороні ураження.  При тривало існуючому імпіджмент-синдромі може виникнути атрофія дельтоподібного, надостьового і підостьового м’язів.

Діагноз імпіджмент синдром можна встановити на основі скарг хворого та об’єктивних даних фізикального обстеження.

Лікар запитає Вас про характер вашої роботи, так як імпіджмент-синдром дуже часто є професійним захворюванням. Для діагностики  аномального або гіпертрофованого акроміона та кісткових наростів біля акроміально-ключичного суглобу використовують рентгенографію. Магніто-резонансна томографію рекомендовано виконувати у випадку, коли є підозра розриву обертальної манжети.

Рентгенографія і МРТ при імпіджмент синдромі плечового суглоба

Лікування

Консервативне лікування

Лікування імпіджемент-синдрому завжди починається з консервативної терапії. Воно передбачає зміну фізичної активності пацієнта, спеціальну лікувальну фізкультуру, фізіотерапію, застосування нестероїдних протизапальних засобів (НПЗЗ). Найчастіше вдаються до проведення лікувальних уколів в області плечового суглоба.

Зазвичай таке лікування триває до 2-3 місяців. Воно має високу ефективність, не менше 70%. Однак, неефективність консервативного лікування більше 2-3 місяців передбачає проведення хірургічного лікування.

Мета хірургічного втручання – розширити межі «вузького місця» і звільнити ковзання обертальної манжети плеча. Це проводиться артроскопічно. Артроскопічне лікування імпіджемент-синдрому одна з найбільш оптимальних операцій, вона називається субакроміальною декомпресією. Реабілітація триває в межах одного місяця. Всього лише 3-4 тижні необхідно для того, щоб відчути звільнення від звичних болів.

Навпаки, невиправдані спроби відкласти оперативне лікування знижують його ефективність в перспективі, призводять до додаткових ушкоджень – розривів обертальної манжети плеча