Катетеризація слухової трубки – медична процедура, під час якої в євстахієву трубу (слухова труба) вводиться катетер – канюля Гартмана. Спеціальний катетер має вигляд пластичної металевої трубки, на ній є розширення воронкоподібної форми. Катетеризація слухової трубки проводиться з діагностичною та лікувальною метою.
В яких випадках призначають катетеризацію?
Катетеризація середнього вуха проводиться з метою лікування і діагностики захворювань вух.
Показанням до проведення процедури по введенню катетера в середнє вухо є наступні фактори:
Особливості підготовки до процедури
Катетеризація слухової трубки – процедура нескладна, вона не вимагає ніяких особливих заходів з підготовки. Єдине, що необхідно зробити – очистити слухові проходи від слизу і сірки. Робити це рекомендується в кабінеті лікаря.
Самостійно якісно очистити вушні проходи за допомогою ватної палички не вийде. Використання даного методу призводить до того, що сірка і бруд тільки ще глибше проникнуть в вушну порожнину.
Безпосередньо перед процедурою вушний прохід зрошують спеціальним розчином з судинозвужувальну ефектом, щоб знизити набряклість.
Техніка проведення
Катетеризація слухової труби проводиться при риноскопії. Лікар акуратно вводить в носову пазуху катетер, дзьобик якого дивиться вниз. Катетер направляється в задню стінку глотки. Коли інструмент доторкнувся до стінки, лікар його повертає, щоб дзьобик був посередині, і починає назад тягнути до тих пір, поки прилад досягне серединної носової перегородки (леміш).
Далі лікар починає обертати дзьоб катетера до латеральної сторони. Коли катетер потрапить у слухову трубу, виникне відчуття провалу. Під час всієї процедури пацієнт постійно чує шум у вухах, пов’язано це з контролем розташування катетера за допомогою повітря, який вдувається через прилад.
В яких випадках проводити катетеризацію не можна?
Катетеризація слухової трубки не проводиться при наявності певних захворювань і патологічних процесів в організмі:
Можливі ускладнення
Катетеризація слухової трубки – медична процедура, яка, хоч і не є складною в своїй техніці, але несе в собі ризики ускладнень, пов’язані з особливостями анатомічної будови носоглотки і ротоглотки. Можливі ускладнення, що виникають після процедури, такі:
Ризики появи ускладнень після катетеризації збільшуються при наявності у пацієнта поліпів в носі і мають вузькі носові проходи.
Недоліки катетеризації
Катетеризація слухової трубки, ціна якої залежить від кваліфікації лікаря і клініки, виконується інвазивним методом, а значить, завжди присутні ризики травмування слизових оболонок. Сьогодні даний метод дослідження стану вух застосовується не так часто, так як перевага віддається малоінвазивним технікам – отоскопія, ендоскопія.