MedClinic > Блог > Алгологія > Кластерний головний біль

Кластерний головний біль

Кластерний головний біль – це сильний головний біль, який має хронічний перебіг.

Причина кластерного головного болю ще досі неясна. Вважається, що ритмічне виникнення больових періодів пов’язано з активністю гіпоталамуса – ділянки головного мозку, яка визначає біологічні та циркадні ритми в організмі, її ще називають «біологічними годинниками». Теорія біологічних годинників виникла через циклічність цього головного болю та того факту, що вони виникають в один і той же час доби протягом циклу.

Характерні ознаки патології

Симптоми кластерного головного болю:

  • спалах світла в очах;
  • раптове виникнення болю;
  • біль носить жгучий, пронизуючий, різкий характер;
  • в деяких випадках біль віддає у вухо, скроневу ділянку, нижню щелепу;
  • тривалість приступів від 15 хвилин до декількох годин;
  • почервоніння ока, сльозотеча;
  • вегетативні симптоми головного болю – посилене потовиділення, закладеність носа, блідість, нудота.

Кластерний біль, який з’явився одного разу нікуди не зникає. Хронічний головний біль виникає раптово, може тривати від декількох хвилин до двох-трьох днів, іноді тижнів. Після закінчення больового періоду наступає період ремісії, який може тривати до півроку.

Загальні симптоми приступу кластерного болю:

  • підвищена слинотеча;
  • тимчасове зниження зору;
  • посилення болю на губах, очах.

Від кластерного болю погіршується загальний стан пацієнта та його емоційний фон. Виникає апатія, депресивний стан.

Діагностика патології

Методи діагностики кластерного болю – огляд пацієнта, вивчення скарг та даних анамнезу. Для визначення точної локалізації болю проводиться пальпація. Додаткові методи діагностики – МРТ, КТ та інші методи для уточнення причин виникнення кластерного болю.

Методи лікування

Лікування головного болю починається з виявлення першопричини захворювання. Якщо не провести корекцію патології, яка викликає кластерний біль, лікування може усунути тільки симптоми захворювання,  що повернуться після його припинення.

Кластерний біль – це патологічний стан, який перебігає тільки в хронічній формі та вилікувати його в повній мірі не є можливим. Медикаментозна терапія направлена на те, щоб купувати біль та зниження інтенсивності симптоматичної картини захворювання.

Застосовуються фізіотерапевтичні процедури, а зокрема, проведення кисневих сеансів, які направлені на нормалізацію кровообігу. Для зменшення кількості приступів головного болю призначаються лікарські засоби, до складу яких входить карбонат кальцію. Застосовувати медикаментозні засоби необхідно не тільки в період приступів болю, але і в період його відсутності.

Ефективний результат в лікуванні кластерного головного болю мають кортикостероїди, але враховуючи можливі побічні реакції приймають їх нетривалими курсами. При кластерному головному болю забороняється курити та вживати алкоголь. По можливості, пацієнту необхідно як можна більше відпочивати та знизити мозкову активність.