Лазеротерапія – це фізіотерапевтичний метод реабілітації пацієнтів, при якому виникає взаємодія на організм цілеспрямованого потоку лазеру з лікувальною, профілактичною чи біостимулюючою дією. Метод ще називають квантовою терапією.
В сучасній медицині використовують лазер низької інтенсивності, який не має пошкоджувальної дії на біологічні тканини. Широко застосовується в спортивній реабілітації та реабілітації інвалідів, але не меншої популярності програми реабілітації мають в таких медичних галузях, як пульмонологія, травматологія, гінекологія, отоларингологія, дерматологія, неврологія.
Який механізм дії лазера?
Світловий потік високої щільності, який направляється на поверхню шкіри в необхідному місці, проникає в організм на глибину до 13 см та викликає структурні та функціональні зміни на клітинному рівні, активує ферментні системи, стабілізує внутрішньоклітинний та міжмембранний обмін речовин, прискорює перебіг біохімічних реакцій, тим самим покращує регенеративні властивості організму. Лазеротерапія розширює капіляри, покращує мікроциркуляцію та лімфообіг, прискорює газообмін в тканинах. Клітини активно оновлюються та відновлюються, що має позитивний вплив на організм. При лазеротерапії активується функція імунних клітин, мобілізуються захисні сили організму, включається механізми саморегуляції.

Які ефекти має лазеротерапія?
- Прискорення обміну речовин
- Прискорення регенерації тканин
- Стимуляція мікроциркуляції та лімфообігу
- Зниження в’язкості крові, зниження рівня холестерину
- Знеболюючий ефект
- Підвищення стійкості організму до факторів зовнішнього середовища
- Зменшення запальних реакцій
- Антимікробна, противірусна та протиалергенна діяЯк проводиться лазеротерапія?В залежності від певної ділянки тіла процедура проводиться лежачи чи сидячи. Перед процедурою необхідна ділянка звільняється від одягу, очищується та висушується. В центрі реабілітації застосовуються інвазивні та неінвазивні методики дії лазеру.
При проведенні неінвазивної методики лазер діє на шкіру пацієнта в проекції патологічної ділянки, акупунктурній точці чи рефлексогенній зоні. Процедура проводиться безконтактно (на відстані 0,5-1 см на поверхні шкіри) чи при контакті (апарат щільно прилягає до шкіри), що в 3-5 раз ефективніше, ніж безконтактна методика. На одній зоні тривалість дії становить від декількох секунд до 5-7 хвилин, а в цілому тривалість процедури становить до 30 хвилин. В залежності від показань сеанси лазеротерапії проводять щоденно курсом по 15 процедур чи через день.

Застосовують такі інвазивні методики лазеротерапії:
- Внутрішньоорганна лазеротерапія. В порожнину органу вводять інструмент, на кінці якого знаходиться світловод. Дія лазеру проходить безпосередньо на патологічну ділянку. Тривалість процедури не повинна перевищувати 10-15 хвилин.
- Внутрішньосудинна лазеротерапія. В периферичну чи магістральну вену верхньої кінцівки вводиться голка зі світловодом на кінці та проводиться опромінення. Тривалість процедури становить 20-30 хвилин. Індивідуальна реабілітація призначається при різних видах захворюваннях серцево-судинної системи.
Показання лазеротерапії:
- Венозна недостатність.
- Облітеруючий ендартеріїт.
- Артеріальна гіпертензія.
- Стенокардія.
- Тромбофлебіт.
- Варикозне розширення вен.
- Запальні захворювання дихальної системи (синусит, отит, тонзиліт, бронхіт, фарингіт, ларингіт, трахеїт, бронхіальна астма, пневмонія).
- Неврити, невралгії.
- Артирити, артроз, остеоартроз, ревматоїдний артрит, хвороба Бехтерева, реактивний артрит, подагра та інші ревматичні захворювання.
- Переломи, розтягнення зв’язок.
- Трофічні виразки, пролежні, дерматоз, фурункульоз, стрептококова інфекція, обмороження, герпес.
- Шлунково-кишкові захворювання (виразки, неспецифічні виразкові коліти, гастрит, панкреатит, атонія кишківника).
- Хвороби сечо-видільної та статевої системи (простатит, цистит, уретрит, нефрит).
- Гінекологічні захворювання (ерозія шийки матки, сальпінгіт, оофорит, аднексит).
- Стоматологічні захворювання (пульпіт, стоматит, альвеліоліт, карієс).
- Ускладнення після хірургічних втручань.
- Посттравматичні стани, реабілітація інвалідів.
Протипоказання до лазеротерапії:
- онкологічні захворювання
- цукровий діабет в ст. декомпенсації, тиреотоксикоз
- гнійна інфекція в гострій фазі
- серцева недостатність ІІІ ступеня
- хронічна ниркова недостатність