MedClinic > Блог > ЛОР > Тонзилектомія

Тонзилектомія – хірургічна операція, до якої вдаються при лікуванні хронічної форми тонзиліту у дітей. Процедура передбачає повне висічення піднебінних мигдалин, які в побуті називають гландами. Для дорослих тонзилектомія застосовується досить рідко. До неї вдаються виключно після того, як всі можливі консервативні методи усунення інфекції не дали належного результату.

Показання до тонзилектомії:

  • загострення ангіни (гострого тонзиліту) два і більше разів за останній рік;
  • хропіння, викликане аномальним розростанням лімфоїдної тканини в області носоглотки;
  • наявність паратонзиллярних абсцесів в анамнезі;
  • незадовільні результати консервативної терапії, ситуації, коли повторення курсів антибіотиків, санація (полоскання) мигдалин і фіз.процедури не допомагають домогтися стійкої ремісії;
  • реактивний артрит – хронічна форма запального ураження суглобів;
  • ревматизм (гостре негнійне запалення) або хронічне ревматичне ураження серця (це можуть бути серцева недостатність, запалення міокарда, порушення структури і функцій клапанів), спровоковані стрептококової флорою;
  • патології нирок: (пієлонефрити, постстрептококовий гломерулонефрит або розвиток хронічної ниркової недостатності);

Методики:

Класична тонзилектомія

Пацієнт отримує загальний наркоз – його медикаментозно вводять в стан глибокого сну, під час якого він не відчуває болю. Під час дії анестезії хірург за допомогою хірургічних інструментів відсікає мигдалики. Щоб уникнути великих крововтрат проводиться коагуляція судин. Такий тип лікування є радикальним – джерело інфекції усувається повністю, це гарантує відсутність рецидивів ангіни в майбутньому. Післяопераційний період супроводжується помірними больовими відчуттями.

Лазерна тонзилектомія

Операція проводиться за допомогою інфрачервоного або оптоволоконного хірургічного лазера. Принцип роботи цих інструментів полягає в відсіканні тканин шляхом сильного нагрівання. Таким же чином проводять і коагуляцію судин. Процес займає набагато менше часу, ніж при класичній методиці – всього близько 30 хвилин. Лазерна тонзилектомія супроводжується набагато меншими крововтратами. Єдиний недолік такого типу операцій в підвищеному ризику опіку слизових оболонок і, можливо, трохи більше тривалому етапі загоєння.

Холодноплазменная тонзилектомія

Коблація, або холодне руйнування, один з найбільш сучасних і передових методів лікування в отоларингології. Основним інструментом є коблатор, апарат, який за допомогою двох електродів і фізіологічного розчину створює плазму. Дія магнітного поля здатне нагріти її до 45-60 ° C і викликати незворотні зміни: протеоліз (розпад білків), води і низькомолекулярних азотистих сполук.

Холодноплазменна тонзилектомія проводиться під загальним наркозом – займає мінімум часу, крововтрати практично відсутні, а період реабілітації мінімальний.

Передопераційна підготовка:

Перед тим як пацієнта поміщають в стаціонар, йому обов’язково потрібно пройти ряд лабораторних досліджень та функціональних проб:

  • загальний аналіз крові;
  • біохімію крові;
  • коагулограмму – аналіз згортання крові;
  • загальний аналіз сечі;
  • аналіз на групу крові і резус-фактор;
  • флюорографію грудної клітки;
  • електрокардіографію.

Передопераційна діагностика обов’язкова. Саме від неї залежить, чи вдасться уникнути ускладнень згодом. В ході перерахованих досліджень можна з’ясувати, чи є у пацієнта супутні захворювання, як протікає тонзиліт, що варто врахувати в ході тонзилектомії.

При необхідності перелік аналізів може бути розширений лікуючим лікарем. У деяких випадках пацієнти з хронічним тонзилітом потребують додаткових консультацій пульмонолога або кардіолога.

Наркоз може бути місцевим і загальним. Досвідчені анестезіологи віддають перевагу останньому варіанту, так як в ході операції пацієнт буде перебувати в стані спокою. Це дозволить лікарю працювати в комфортних умовах, провести тонзиллектомію максимально швидко і ефективно.

Підготовка – напередодні операції потрібно відмовитися від алкоголю і куріння, за ніч до неї не переїдати. Візьміть з собою в лікарню зручні речі – це може бути спортивний костюм, футболки з натуральної тканини, змінну білизну. Також варто подбати про взуття, тапочки, засоби особистої гігієни. Щоб не було нудно, можна взяти з собою книгу або ноутбук, так як після операції доведеться провести в стаціонарі ще 1-2 дня. Про цінні речі краще заздалегідь попередити медичний персонал, або віддати їх родичам на час операції.

 

День операції

Пацієнта готують до операції, вводять наркоз тільки на голодний шлунок, так як розрахувати відповідну дозу можна тільки таким способом. Останній прийом їжі повинен бути мінімум за 6 годин до операції, і це повинні бути дуже легкі продукти – нежирний бульйон, м’ясо або риба, фрукти і овочі. Є також обмеження по прийому води – можна випити максимум 400 мл за 4 години до операції.

Відновлювальний період і рекомендації

Обов’язково потрібно дотримуватися всіх розпоряджень лікаря, так як якщо ускладнення і трапляються, то саме вдома. Для кожного пацієнта в день виписки індивідуально підбираються медикаменти. Слід відстежувати свій стан, поліпшується чи самопочуття, чи є побічні ефекти, про які попереджали в лікарні. Після тонзилектомії найнебезпечнішими вважаються 2-3 і 9-11 добу.

На період реабілітації варто виключити перегрівання (лазні, сауни, ванна), прийом гарячої їжі, фізичні навантаження. Можна обмежитися теплим душем і прогулянками на свіжому повітрі.