Травми ЛОР органів виникають унаслідок механічного, термічного або хімічного впливу на них. Залежно від того, що саме стало причиною травми, і які її особливості, виділяють наступні типи травм ЛОР органів:
Травма носа
Будь-яка травма носа, переломи кісток носу, незалежно від причин і виду поранення, супроводжується рясною кровотечею. Травми носа пов’язані з порушенням цілісності його кісток, в більшості випадків, страждає носова перегородка, яка від механічного впливу (удару) ламається або викривляється. Перелом кісток носа супроводжується наступними симптомами:
Якщо перелом кісток носа супроводжується їх зміщенням, спостерігається деформація носа. Якщо під час травми носа формується екзема, яка виділяється при спробах очистити ніс, це є ознак порушення цілісності слизової оболонки. У разі нещасного випадку, необхідно надати екстрену допомогу, зупинивши кровотечу за допомогою тампонади. При переломі кісток носа проводиться операція по їх відновленню.
Травми вух
Пошкодження вушної раковини відбуваються при впливі на неї подразнюючих чинників. Травми вуха можуть бути механічними, хімічними, термічними і променевими. Залежно від ступеня травми, вона може привести до часткового або повного руйнування вуха, нерідко пошкодження вушної раковини призводять до повної втрати слуху.
При пошкодженні вушної раковини може виникнути отогематома – це крововилив, яке утворює гематому між хрящем і надхрящницею. Ознака пошкодження вушної раковини – припухлість синюватого кольору, яка утворюється на хрящі. Якщо гематома має невеликі розміри, вона розсмоктується з часом самостійно і не потребує медичного втручання.
При отогематомі великого діаметра необхідно надання екстреної допомоги. Вміст вушної гематоми пунктують, вирізається її вміст, накладається пов’язка, давлячого типу. Якщо вухо отримало механічне пошкодження, під час якого стався розрив тканин, необхідно зупинити кровотечу, обробити рану і відновити цілісність м’яких тканин. Надалі пацієнтові призначається прийом препаратів з протизапальним ефектом.
Опік вушної раковини – термічна травма вуха, яка може призвести до тяжких наслідків, якщо вчасно не надати лікувальну допомогу.
Симптоми опіку вушної раковини – больовий синдром, інтенсивність якого залежить від ступеня тяжкості опіку.
Лікування – надання невідкладної медичної допомоги, при незначних опіках – самостійне використання спеціальних лікарських препаратів, типу Пантенол.
Відмороження вушної раковини – травма вуха, що виникає при впливі на нього низьких температур. Залежно від тяжкості клінічної картини, розрізняють:
1 ступінь – почервоніння;
2 ступінь – набряклість, поява бульбашок;
3 ступінь – некроз м’яких тканин (омертвіння);
4 ступінь – некроз вушного хряща.
Інтенсивність больового синдрому залежить від ступеня обмороження. Лікування – при перших 2 ступенях обмороження на пошкоджені м’які тканини накладається пов’язка, змочена в Борному спирті (3%). При обмороженнях вушної раковини 3 і 4 ступенів накладаються пов’язки, оброблені препаратом – маззю Вишневського. У разі інтенсивного больового синдрому пацієнту призначаються сильнодіючі знеболюючі препарати наркотичної групи – кофеїн або морфій.