MedClinic > Блог > Нейрохірургія > Хвороба Бехтерєва

Хвороба Бехтерєва (анкілозуючий спондилоартрит) – це один з видів спондилоартриту.

Це захворювання представляє собою формування запального процесу в міжхребцевих суглобах. Хвороба Бехтерєва призводить до окостеніння всього хребта, від чого і виникають відчуття скутості ніби хребет знаходиться в жорсткому корсеті.

            Фактори, що сприяють виникненню захворювання

В більшості випадків захворювання виникає внаслідок генетичної схильності до захворювань опорно-рухового апарату. Це зв’язано з тим, що на генетичному рівні передаються зміни в імунній системі внаслідок чого порушуються процеси обміну в кістковій та хрящовій тканинах. Якщо у пацієнта серед близьких родичів були випадки хвороби Бехтерева, то з найбільшою вірогідністю він також захворіє.

Для розвитку захворювання необхідно отримати дію провокуючого фактора. В більшості випадків це наявність інфекційних збудників в організмі, які призводять до появи інфекційних захворювань в органах сечостатевої системи та кишківника. Хвороба Бехтерєва у жінок виникає значно частіше, ніж у чоловіків, що пов’язано з особливостями анатоміії органів сечостатевої системи.

            Ознаки захворювання

Симптоми хвороби Бетерєва у жінок та чоловіків однакові.

Ця хвороба має певні ознаки:

  • постійне відчуття скутості в хребті;
  • біль по всьому хребту з іррадіацією в нижні кінцівки, а саме ділянку стегон;
  • відчуття оніміння;
  • больовий синдром в грудині;
  • в лабораторних показниках крові відмічається підвищений показник ШОЕ, що вказує на розвиток запального процесу.

Клінічні прояви посилюються при ранковому пробудженні. Ранкова скутість призводить до того, що зранку тяжко ходити, повертатись та нахилятись, а вдень симптоми зменшуються.

           Як діагностувати?

Діагностика хвороби Бехтерєва включає огляд пацієнта, вивчення його анамнезу та основних скарг. Для підтвердження первинного діагнозу необхідно здати аналіз крові та виконати рентгенографію хребта. Для виявлення можливих ускладнень при ознаках прогресування хвороби Бехтерєва у чоловіків та жінок проводять магнітно-резонансну та комп’ютерну томографію.

           Лікування хвороби Бехтерєва у чоловіків та у жінок – це довготривалий процес, який потребує комплексного підходу. При загостренні симптомів пацієнта госпіталізують в стаціонарне відділення лікарні. Основні методи лікування направлені на усунення симптомів захворювання та попередження тяжких ускладнень, які виникають при її прогресуванні.

Для усунення больового синдрому та зменшення протизапального процесу призначаються знеболюючі та нестероїдні протизапальні засоби.

           Для зменшення відчуття скутості та з метою відновлення еластичності та рухливості в ділянці хребта призначають фізіопроцедури. Обов’язковим є виконання вправ лікувальної фізкультури.

Для зняття м’язового спазму, який може виникати при хворобі Бехтерєва, пацієнта навчають правильно розслабляти м’язи. Позитивний вплив для лікування хвороби Бехтерєва має спеціально розроблена дихальна гімнастика.

Хірургічне лікування призначається в тому випадку, коли на фоні даної патології виникають переломи або груба деформація хребта. Після проведеного лікування, щоб уникнути рецидиву захворювання та погіршення симптомів, пацієнту необхідно дотримуватись профілактичних заходів – змінити раціон харчування, відмовитись від шкідливих звичок, почати регулярно займатися спортом.

При виникненні захворювань інфекційного характеру лікування необхідно починати негайно.