MedClinic > Блог > Нейрохірургія > Краніопластика

Операція краніопластика – це пластична операція, яка полягає в закритті дефектів кісток черепа та твердої мозкової оболонки, які виникли в результаті травми або хірургічного втручання.

Поліпшення результатів лікування важкої черепно-мозкової травми на фоні зростання хірургічних втручань призвело до зростання частоти випадків дефектів черепа, які призводять не тільки до косметичних недоліків, але і супроводжуються різними функціональними та органічними порушеннями мозку.

Причини формування дефектів:

  • перенесені раніше травми;
  • декомпресійні трепанації черепа – формування трепанаційного отвору з метою зменшення внутрішньочерепного тиску при різних патологіях.
  • інфекційно-запальні процеси – остеомієліт кісток черепа, коли єдиним варіантом лікування є видалення ураженої тканини в межах здорової кістки.
  • пухлини черепа;
  • вроджені дефекти.

В яких випадках призначається?

Краніопластику проводять при:

  • сильному больовому ударі;
  • для попередження повторної травми (церебропротекція);
  • посттравматична епілепсія;
  • усунення косметичного дефекту;

Біологічні матеріали

Для закриття черепних дефектів, в залежності від матеріалу, що використовується, на сьогоднішній день в нейрохірургії застосовують такі види краніопластики:

  • аутопластика – вид хірургічного втручання, при якому клапоть для закриття деформованої ділянки черепу виготовляють з кісткової тканини самого пацієнта.
  • ксенопластика – вид хірургічного втручання, при якому для закриття дефекту кістки використовується матеріал, взятий у донора з біологічною сумісністю, зокрема використовується трупний матеріал. Але використання пластин із кісткової тканини має ряд обмежень, що пов’язано з можливістю кісток розсмоктуватись;
  • аллопластика – вид хірургічного втручання, при якому для закриття деформованої ділянки черепу використовуються штучні матеріали (сплави з металів та полімерів), так як вони найбільш безпечні для пацієнта та добре приживаються, не викликаючи ускладнень.

Форма клаптя, який буде використовуватись для закриття пошкоджених кісток черепа, виготовляться заздалегідь за індивідуальними зліпками із застосуванням ЗD- моделювання.

Технологія стереолітографічного моделювання (ЗD) дозволяє із найбільшою точністю відтворити кістковий клапоть для закриття кісткового дефекту.

Тривалість операції по накладанню пластини або сітки на деформовану ділянку черепу складає в середньому 2-3 години. Для операції використовують загальну анестезію. Відновно-реабілітаційний період становить до 7 діб.

Краніопластика первинного типу полягає у видаленні переламаних кісток та вдавлених їх відламків. Місце травмованої ділянки  черепа закривається клаптем відразу  після того, як були видалені вдавлені кістки.  Операцію проводять одноетапно.

Більш складним у відношенні техніки виконання вважається первинно-відкладений тип краніопластики. Термін накладання клаптя – до 7 діб після проведеної первинної операції по видаленню зламаних та вдавлених кісток черепа. Такий спосіб, як правило, застосовують, якщо у пацієнта є непроникаючі пошкодження черепа або ж після хірургічного втручання з приводу усунення переломів закритого типу.

Термін виконання краніопластики раннього типу може розтягнутись до декількох місяців, при пізньому типі  – від 2 місяців після первинної процедури. Це відтермінування призначається при черепно-мозкових травмах.

У маленьких дітей деформації черепа виправляються тільки після досягнення 18 років. Найбільш оптимальною у відношенні термінів вважають краніопластику терміном 6-12 тижнів. Який саме хірургічний метод для закриття дефекту черепа необхідно обрати, визначає лікар, базуючись на отримані результати медичних обстежень.

Ціна краніопластики залежить від виду матеріалу, що використовується, та техніки операції.