MedClinic > Блог > Нейрохірургія > Спондилолістез хребта

Спондилолістез хребта характеризується зміщенням хребта за межі хребтової дуги. При передньому зміщенні встановлюється діагноз антеролістез, при задньому зміщенні – ретролістез.

Спондилолістез поперекового відділу хребта – це патологія, яка без надання своєчасної допомоги та лікування, здатна викликати тяжкі деформації хребта та спровокувати звуження спинномозкового каналу. А це в свою чергу може призвести до здавлення нервових корінців.

Що призводить до цієї патології?

Основні фактори, що провокують розвиток спондилолістезу:

  • травми хребта (найбільш часто зустрічається у професійних спортсменів);
  • артрити;
  • дегенеративні зміни хрящової тканини суглоба;
  • пошкодження хребців;
  • розтягнення м’язів.

В групі ризику знаходяться пацієнти, які мають генетичну схильність до захворювань опорно-рухової системи та спортсмени.

Клінічні прояви

Основний симптом – це біль. При здавленні нервового корінця виникає відчуття оніміння, поколювання, відчуття «мурашок» по тілу. Але симптоми відрізняються від того, в якому відділі хребта виникає патологія. Якщо виник спондилолістез поперекового відділу, больовий синдром локалізується у поперековій ділянці з розповсюдженням  на стегна, пахову ділянку, нижні кінцівки та можуть відмічатися порушення роботи кишківника та функції тазових органів. Спондилолістез шийного відділу – біль та відчуття оніміння в ділянці шиї, плечового поясу, верхніх кінцівок.

Діагностичні заходи

Для діагностики спондилолістеза проводиться огляд пацієнта та вивчення його детального анамнезу. Щоб підтвердити первинний діагноз пацієнту необхідно пройти рентгенографію, МРТ та КТ.

Лікування спондилолістезу хребта

Для лікування спондилолістезу хребта на ранніх стадіях розвитку патологічного процесу призначається консервативна терапія.

Обов’язковим є обмеження навантаження на хребтовий канал. Для укріплення м’язів хребта призначається фізіотерапія. Для зменшення болю та інших неприємних симптомів – знеболюючі та протизапальні препарати.

При вираженому та інтенсивному перебігу клінічних симптомів при спондилолістезі проводиться ін’єкційні введення стероїдного гормону – гідрокортизону.

При неефективності консервативної терапії, відсутності позитивної динаміки при спондилолістезі проводиться хірургічне лікування.

Хірургічна методика обирається з урахуванням індивідуальних особливостей, базуючись на причинах розвитку захворювання та ускладненнях. При ураженні нервових корінців проводиться декомпресія, щоб звільнити місце для нервового корінця. При викривленні хребта призначається метод стабілізації хребців за допомогою системи транспедикулярної фіксації. При сильному зміщенні хребців стабілізація проводиться в тому положенні, в якому вони залишились, при незначному відхиленні від хребтової дуги – хребці повертають на попереднє місце.

Після операції пацієнту необхідно пройти реабілітаційний період, який включає медикаментозну терапію та прийом вітамінних комплексів. Для найшвидшого відновлення рухливості  хребта призначається комплекс вправ з лікувальної фізкультури, але протягом декількох місяців навантаження на хребет потрібно обмежити.