MedClinic > Блог > Нейрохірургія > Невринома

Невринома – доброякісне новоутворення головного мозку, яке знаходиться в капсулі, має округлу форму та щільну консистенцію.

Причини виникнення

Невринома може виникати при наявності наступних факторів:

  • радіаційне опромінення в молодому віці;
  • довготривалий контакт з небезпечними, токсичними речовинами;
  • розвиток нейрофіброматозу;
  • спадковий фактор;
  • наявність новоутворень інших внутрішніх органів.

Найбільший ризик прогресування невриноми у людей з генетичною схильністю. Якщо у батька чи матері є невринома, то з вірогідністю 50% її виникнення у дитини.

Клінічні прояви

Симптоматична картина при появі новоутворення обумовлена місцем його локалізації.

Симптоми невриноми при:

  1. Невриномі головного мозку – новоутворення може вражати кінцівки, також відмічаються порушення шлунково-кишкового тракту та сечостатевої системи.
  2. Невриномі слухового нерва –  шум у вухах, знижується слухова функція, часті головокружіння, порушення координації.
  3. Невриномі трійчастого нерва – дискомфорт та болісність в ділянці щелепи, больовий синдром постійно збільшується.
  4. Невриномі хребта – відчуття холоду в тілі, відчуття оніміння або «мурашок». Порушується робота серцевого м’язу, підвищується артеріальний тиск, з’являється брадикардія. Якщо пухлина виникає в нижній частині хребта, то у пацієнта виникає порушення дефекації по типу затримки, неконтрольоване сечовипускання. Виникають розлади еректильної функції. Порушення вегетативного характеру, які виражаються в надмірному потовиділенні, шкіра може червоніти чи навпаки ставати блідою.

Основний метод діагностики невриноми – магнітно-резонансна томографія (МРТ).

Методи лікування

Лікування невриноми не проводиться, якщо пухлина має невеликі розміри та відсутній її ріст. Не проводиться при невриномі операція у зв’язку з близьким розташуванням її до життєвоважливих внутрішніх органів.

Якщо пухлина повільно збільшується в розмірах, проводиться радіотерапія, як альтернатива хірургічній операції. Дана методика призначається, якщо у пацієнта є тяжкі супутні захворювання – цукровий діабет, серцево-судинна патологія, вади серця,  ниркова недостатність.

Що таке радіотерапія? Це спосіб впливу на патогенні клітини пухлини гамма-та бета-, рентгенівськими променями. Перед тим, як проводити процедуру, необхідно точно виявити місцезнаходження пухлини, щоб мінімізувати опромінення здорових тканин.

Пацієнта фіксують, щоб під час процедури він не рухався, промені направляються точно в місцезнаходження вогнища. Промені мають різну форму. Доза опромінення підбирається у відповідності до щільності пухлини, щоб знищити як можливо найбільше пухлинних клітин. Даний метод лікування пухлин не є травматичним, а ризик ускладнень відсутній.

Радіохірургія – це малоінвазивний спосіб видалення неврином, для його проведення використовується спеціальний гамма-та кібер-ніж, медичний лінійний та протонний прискорювач.

Як відбувається лікування пухлини за допомогою лінійного прискорювача?

Пацієнт в горизонтальному положенні на кушетці, яка постійно переміщається під рентгенівськими променями. Тривалість лікування – 30 хвилин -2 години.

Терапія злоякісного новоутворення протонним прискорювачем здійснюється на пухлину чітко направленим опроміненням, яке руйнує патогенні клітини. Пацієнта викладають на кушетку, що виготовлена за індивідуальним замовленням.

Для лікування невриноми слухового нерву проводиться радіотерапія, а також симптоматична медикаментозна терапія.