MedClinic > Блог > Алгологія > Неврома Мортона

 

Неврома Мортона – доброякісне ущільнення в проекції підошвового нерву на стопі.

Лікування невроми Мортона повинно бути своєчасним, так як може привести до тяжких ускладнень. Виникає захворювання частіше у осіб жіночої статі від 50 років.

Причини виникнення

Фактори, які спричинюють неврому Мортона:

 • механічна дія на підошвововий нерв;
 • травмування стопи;
 • надмірне навантаження на стопу;
 • надмірна вага;
 • інфекція на стопах;
 • носіння незручного, тісного взуття.

Симптоми невриноми Мортона на ранніх стадіях розвитку захворювання відсутні, ущільнення на підошві не помітне.

Характерні симптоми:

 • оніміння пальців;
 • больовий синдром, який посилюється в кінці дня;
 • печіння та поколювання в ділянці стопи;
 • відчуття присутності інородного тіла в стопі.

 

Як виявити?

Відсутність вираженої симптоматичної картини ускладнює своєчасне виявлення захворювання. Зазвичай, більшість жінок пояснює біль в стопах в кінці робочого дня через носіння взуття на підборах. Зняти біль допомагає самомасаж стоп та розслаблюючі ванни. В рідких випадках пацієнти відразу звертаються за медичною допомогою при появі перших ознак болю.

 

Діагностика невроми Мортона – це огляд та вивчення детального анамнезу. Пацієнту необхідно пройти ряд додаткових обстежень:

 • МРТ нижніх кінцівок;
 • рентгенографія (для виключення перелома).

Лікувальні заходи

В залежності від стадії та інтенсивності клінічної картини  захворювання призначається консервативне чи хірургічне лікування.

Медикаментозне лікування невроми проводиться в тому випадку, коли ущільнення займає чітку невеликих розмірів ділянку та направлене на зменшення больового синдрому та інших симптомів.

Пацієнтам не рекомендується носити незручне, тісне взуття, а особам жіночої статі  категорично забороняється носити взуття на підборах. Для полегшення симптомів захворювання рекомендується використовувати медичні ортопедичні устілки, що сприяють правильному положенню стопи, щоб знизити ступінь фізичного навантаження на нижню кінцівку та зменшити тиск на нерв.

В обов’язковому порядку призначаються кортикостероїди. З метою зменшення симптомів невриноми Мортона, зокрема усунення здавлення на нерв та ущільнення на стопі, призначається курс фізіотерапевтичного лікування за узгодженням з лікарем в індивідуальному порядку.

У випадку відсутності позитивного результату від медикаментозної консервативної терапії призначається хірургічне лікування. Операція невроми Мортона проводиться малоінвазивною методикою, яка значно зменшує ризик ускладнень.

Однією з найбільш ефективних методик хірургічного лікування невроми Мортона –  це її видалення з висіченням ураженої частини підошвового нерва. Серед недоліків методу можлива поява постійного відчуття оніміння на середньому та безіменному пальцях, при цьому це не приносить пацієнту особливого дискомфорту, а функція самої стопи залишається без будь-яких змін і рухи пальців виконуються без обмежень.

Проводиться операція під місцевою анестезією розрізом до 2 см. Шви знімаються через 14 днів. До зняття швів забороняється надавати тривале навантаження на стопу. Видалення невроми Мортона з ушкодженою частиною нерва – досить радикальна операція, але при прогресуванні захворювання це єдиний метод звільнення пацієнта від болю в ділянці стопи.

Неврома Мортона – це захворювання, яке потребує вибору правильної тактики лікування, саме тому застосування методик нетрадиційної медицини та лікування без узгодження з лікуючим лікарем суворо заборонено.