MedClinic > Блог > ЛОР > Отит

Захворювання вуха – отит – запальний процес у вусі, що має три стадії розвитку – гостру, хронічну і катаральну. Лікування отиту має бути своєчасним і правильним, так як захворювання може привести до дуже важких наслідків. Хвороба вуха – отит виникає через потрапляння в організм інфекційної мікрофлори.

Провокуючі фактори

Отит у дорослих і дітей виникає з наступних причин:

 • ускладнення на фоні інфекційних захворювань носоглотки;
 • риніти, запалення аденоїдів (так виникає середній отит у дитини);
 • травми вух;
 • зниження імунітету;
 • сильне переохолодження.

Клінічні прояви

Симптоми отиту яскраво виражені. При наявності наступної симптоматики необхідно негайно звертатися до лікаря:

 • сильний головний біль;
 • підвищення температури тіла;
 • гнійні виділення з вуха.

Ознаки отиту полегшуються відразу після того, як з’являється гній. Температура тіла починає поступово знижуватися, біль в голові і вухах стає менш інтенсивною або може зовсім зникнути.

Гній виходить через отвір, що утворюється в барабанній перетинці. Поява даної ознаки вважається дуже хорошим знаком, якщо лікування буде надано своєчасно і проведено правильно, отвір в барабанній перетинці заросте самостійно і ніяк не вплине на слух.

У важких випадках розвитку отиту, гній не виходить через вушний прохід назовні, а потрапляє в головний мозок, чим може спровокувати важкі захворювання – сепсис головного мозку, менінгіт.

Види отиту

Залежно від того, на якій ділянці вуха виникло гнійне запалення, отит має наступні види:

 • середній отит;
 • внутрішній;
 • зовнішній.

Зовнішній отит – захворювання, до якого схильні люди, що часто знаходяться у воді, наприклад, плавці. Також може розвинутися після того, як людина помила голову, а потім опинилася на протязі.

Отит середнього вуха характеризується запаленням, яке виникає на барабанній порожнині, в барабанній трубі і відростку вуха соскоподібного типу. Якщо лікування середнього отиту не було проведено своєчасно, захворювання може перейти в катаральний гнійний отит.

На початкових стадіях розвитку катарального гнійного отиту симптоми у дорослих наступні – шум у вусі, зниження гостроти слуху, температура тіла не підвищується, або досягає позначки не вище 37 – 37,5 градусів.

Як виявити і вилікувати хворобу?

Діагностика отиту включає огляд пацієнта, і, в більшості випадків, цього достатньо, щоб поставити правильний діагноз. Для діагностування ускладнень, викликаних отитом, використовуються такі методи медичного обстеження, як аудіометрія, рентгенографія, МРТ і КТ.

Лікування отиту вуха підбирається індивідуально, в залежності від ступеня тяжкості захворювання. У разі наявності сильного больового синдрому призначаються знеболюючі препарати. Для лікування симптомів отиту у дорослих і дітей потрібно призначати тільки медичні препарати.

Зовнішній отит лікується за допомогою спеціальних вушних крапель. Лікування середнього отиту у дитини і дорослого проводиться антибіотиками тільки в тих випадках, коли інші медикаментозні препарати не надають належного ефекту.

Якщо при гнійному отиті існує ризик того, що гній вийде самостійно назовні, проводиться парацентез – операція з розтину гнійного осередку. Здійснюється процедура з використанням місцевої анестезії, для вивільнення гнійних мас робиться невеликий прокол в барабанній перетинці за допомогою тонкої голки. Стан пацієнта після парацентезу значно поліпшується вже на наступний день.

Використання народних засобів – камфорного масла, відварів ромашки, борного спирту, свічок з часнику і грілки може привести до повної втрати слуху.