MedClinic > Блог > ЛОР > Промивання носа “Кукушка”

Промивання носа Кукушка

Промивання порожнини носа по Проетцу – терапевтична медична маніпуляція, що проводиться для лікування захворювань носоглотки. Вчасне промивання носа по Проетцу допомагає уникнути такої неприємної процедури, як прокол гайморових пазух при гаймориті. На сьогоднішній день промивання носа «Кукушка» за методом Проетцу вважається найбезпечнішою і ефективною ЛОР процедурою.

В яких випадках призначається?

Промивання носа по Проетцу «Кукушка» проводиться в наступних випадках:

 • важкі форми гаймориту;
 • хронічні риніти;
 • викривлення носової перегородки;
 • аденоїдит;
 • часті запалення аденоїдів;
 • хронічний риніт;
 • алергічний нежить.

У більшості випадків, промивання носа проводиться при ЛОР-патології, які протікають в хронічній формі, після проведення медикаментозного курсу і фізіотерапії. Метод промивання носових пазух по Проетцу «Кукушка» допомагає уникнути ряду ускладнень.

Тільки в тих випадках, коли захворювання обтяжене супутніми захворюваннями і присутні ускладнення, процедура може не надати належного результату. У таких ситуаціях застосовується введення лікарських препаратів безпосередньо в носову порожнину, іноді потрібно хірургічне втручання.

Протипоказання до процедури

Промивання носа методом Проетцу має ряд протипоказань:

 • дитячий вік (проводити дитині можна тільки в тому випадку, якщо він правильно реагує на вказівки лікаря);
 • порушення артеріального кровообігу в хребетному стовпі;
 • патології шиї;
 • вагітність і період грудного годування;
 • індивідуальні алергічні реакції на окремі компоненти використовуваних препаратів.

Перед проведенням промивання носа проводиться огляд пацієнта, лікар вивчає його детальний анамнез.

Як проводиться процедура?

Промивання носа за методом Проетцу називається «Кукушка» через звуки, які під час процедури лунають з носової пазухи. Під час проведення промивання, пацієнт лягає на кушетку. Якщо пацієнт гостро сприймає медичні маніпуляції, використовується місцевий наркоз. Голова пацієнта весь час знаходиться трохи закинутою (кут 45 градусів).

Під час промивання на кушетку укладають, переважно, дітей, дорослим пацієнтам можна сидіти в кріслі. Препарати, які вводяться в носову порожнину, підбираються лікарем в індивідуальному порядку, залежно від ступеня тяжкості клінічного випадку. Це антисептики, антибіотики, засоби з антигістамінною дією.

Триває процедура до 10 хвилин, ціна промивання носа «Кукушка» варіюється в залежності від клініки, в якій буде проводитися маніпуляція. Як проводиться промивання? В одну з ніздрю пацієнта лікар вставляє катетер, друга ніздря використовується для установки вакуумного насоса. Розчин заливається в носові пазухи з постійним однаковим тиском.

Під час видиху пацієнту необхідно вимовляти по складах слово «ку-куш-ка», щоб медичний розчин не перетік в горло. Насос використовується для відкачування рідини, яка після промивання носа несе в собі гнійні маси. Проводиться промивання черзі на кожній ніздрі. При попаданні медичного розчину його необхідно спльовувати, щоб він не потрапив в шлунково-кишковий тракт. Процедура промивання носових пазух не дуже приємна маніпуляція, але болю вона пацієнтові не завдає.

Лікувальний курс включає 5-10 процедур промивання, в залежності від клінічного випадку. Якщо через кілька сеансів лікувальний розчин з носових пазух виходить чистим, без гнійного вмісту, лікар може скасувати проходження подальших процедур.