MedClinic > Блог > Травматологія > Пункція суглоба артроцентез

 

Пункція суглоба – діагностична та лікувальна процедура, яка проводиться з метою вивчення стану рідкого вмісту суглоба. Пункція суглоба проводиться за наступними показниками:

  • визначення характеру рідкого вмісту – ексудату;
  • діагностика стану менісків після їх пошкодження;
  • необхідність у видаленні надмірної кількості ексудату;
  • введення антибіотиків безпосередньо в порожнину суглоба;
  • введення знеболюючих препаратів перед вправленням вивиху;
  • виведення з суглоба повітря перед процедурою руйнування спайкових процесів.

Як проводиться пункція суглоба?

Пункція суглобаартроцентез, проводиться за допомогою великої довгої голки, яка вводиться в суглобову порожнину. Перед процедурою місце введення голки ретельно знезаражується спиртовим розчином і йодом. При проведенні пункції лікар дуже акуратно і повільно вводить голку, так як при будь-якому різкому русі існує ризик пошкодження суглобової сумки. Для забору рідини з суглобової сумки використовується 20 мл шприц. Довжина голки – 6 см.

Пункція плечового суглоба проводиться з різних сторін – з боків, ззаду і спереду, в залежності від того, яку частину суглоба необхідно досліджувати. Якщо пункція буде проводитися в задній частині, пацієнта укладають на кушетку, в разі проведення пункції з боку суглоба, пацієнт лягає на бік. Голка проходить через дельтоподібний м’яз.

Пункція ліктьового суглоба проводиться з його зовнішньої і задньої частини, якщо є можливість зігнути руку в ліктьовому суглобі, це значно полегшує завдання лікаря. Пункція гомілковостопного суглоба – голка вводиться у внутрішню частину щиколотки, або в її передню сторону. Під час процедури пацієнта кладуть на спину, а стопу трохи вигинають.

Найбільш простий у виконанні є пункція колінного суглоба. Проводять її в положенні лежачи, нога трохи зігнута в коліні, якщо людина цього не може зробити через сильне ушкодження суглоба, при цьому виникає різкий біль, під коліно кладуть валик. При артроцентезі колінного суглоба голка вводиться не більше ніж на 3-4 см.

Пункція тазостегнового суглоба: пацієнт лежить на спині, це одна з найскладніших процедур, так як голку необхідно вводити з особливою обережністю, щоб не зачепити стегнову артерію, прокол якої загрожує відкриттям найсильнішої внутрішньої кровотечі. Ціна пункції суглоба варіюється в залежності від того, в якій клініці проводиться, і який суглоб необхідно діагностувати.

Можливі ускладнення

Пункція суглоба – процедура складна, і, не дивлячись на високу кваліфікацію лікаря, при її проведенні завжди присутні ризики ускладнень. Незважаючи на це, пункція суглоба є найбільш інформативною процедурою, яка дає точну картину стану суглоба при травмах і розвитку дегенеративних процесів.

Які ускладнення можуть виникнути після пункції?

У разі недбалої роботи лікаря можлива поява інфекції. Щоб мінімізувати цей ризик, голку просувають не пальцями, а за допомогою медичного пінцета. Під час пункції суглоба може розірватися синовіальна оболонка. При введенні через голку в суглоб кисень, можливий розвиток емболії.

Ускладнення після проведення пункції не завжди пов’язані з низькою кваліфікацією лікаря або його необережною роботою по введенню голки. У більшості випадків, побічні дії пункції спровоковані тим, що присутня повна синовіальна перегородка в суглобі, наявність гіпертрофованих складок в оболонці або через великі жирові скупчення. Щоб мінімізувати ризик після пункції суглоба, необхідно дотримуватися всіх рекомендацій лікаря.