Синусит – запалення на придаткових носових пазухах, яке виникає при попаданні на слизову носа патогенної мікрофлори. Синусит схожий за своїми симптомами з застудою, через що більшість людей починають займатися самолікуванням, затягуючи перебіг хвороби і посилюючи запальний процес.
Що призводить до хвороби?
Хвороба носа синусит виникає через попадання повітряно-крапельним або побутовим шляхом хвороботворних мікробів в носову порожнину, рот, на стінки горла. При нормальному стані імунної системи, мікроби можуть довго перебувати на слизових оболонках, ніяк себе не проявляючи, але під впливом провокуючих чинників починає розвиватися хвороба носа – синусит.
Фактори захворювання:
Клінічна картина
Симптоми синуситу не є специфічними, дана клінічна картина характерна для більшості захворювань носоглотки:
Симптоми синуситу можуть мати різну інтенсивність, залежно від ступеня тяжкості перебігу запального процесу і причин розвитку захворювання. У дорослих захворювання проходить легше, ніж у дітей, що пов’язано зі сформованою імунною системою.
Синусит легкого ступеня – мінімальна інтоксикація, незначні головні болі, закладеність носа. Температура тіла в нормі, або має незначне підвищення.
Середній ступінь тяжкості синуситу – інтоксикація помірна, головний біль середньої інтенсивності, тривала, температура тіла – від 38 до 38,5 градусів. Симптоми синуситу середньої тяжкості можуть проявлятися набряком повік, набряком м’яких тканин носових пазух.
Важкий синусит – симптоми синуситу і причини розвитку захворювання пов’язані з сильною інтоксикацією організму, болять носові пазухи. Температура піднімається до 39 градусів. Якщо не провести своєчасне лікування синуситу, можливий розвиток важких наслідків, зокрема, з гострої форми захворювання розвивається хронічний синусит.
Діагностичні методи
Симптоми синуситу у дорослих і дітей на початкових стадіях мають схожі ознаки із застудою, через що самолікування посилює хворобу. Перед тим, як лікувати синусит, необхідно пройти медичний огляд у ЛОР-лікаря, при необхідності призначаються аналізи – рентген носових пазух, УЗД і КТ, проходження ядерно-магнітного резонансу. При підозрі на наявність ускладнень проводиться МРТ мозку.
Методи терапії
Лікування синуситу консервативне. Медичні препарати підбираються лікарем залежно від симптомів захворювання. У дорослих, при наявності ускладнень, лікування синуситу проводиться антибіотиками. Для полегшення дихання використовуються судинозвужувальні краплі. При лікуванні синуситу у дорослих і дітей, крім прийому медикаментів, призначаються фізіопроцедури – УВЧ носових пазух, УФО ротової порожнини. Ці процедури допомагають зменшити запалення і купувати симптоми хвороби.
При затяжному перебігу синуситу і високому ризику ускладнень синуситу лікується хірургічно. Для вивільнення гною з носових пазух проводиться прокол – пункція носових пазух. Після того, як порожнина очищена від гною, її зрошують антисептичними розчинами. Для попередження повторного скупчення гнійних мас після проколу ставиться тимчасовий катетер.