MedClinic > Блог > Нейрохірургія > Субдуральна гематома

Субдуральна гематома, видалення якої повинно здійснюватись відразу після виникнення перших симптомів, які характеризуються скупченням крові між мозковими оболонками (павутинною та твердою).  Ця гематома здавлює м’які тканини мозку, викликаючи ряд ускладнень, а саме порушення роботи центральної нервової системи.

Причина виникнення

Субдуральна гематома головного мозку розвивається внаслідок травмування черепу. Субдуральна гематома, лікування якої має бути своєчасним, це непросто великих розмірів «шишка» на голові, а і небезпечна патологія, що призводить до небезпечних наслідків. Особливістю даного виду гематоми заключається в тому, що значний крововилив спостерігається зі сторони головного мозку, де був удар, так і в дзеркальному положенні, тобто є і з протилежної.

Виникнення гематоми субдурального типу виникає, як правило, після декількох діб  після травмування. Травматична гематома головного мозку з’являється не тільки з приводу механічного пошкодження черепа, але і внаслідок невеликих крововиливів, викликаних порушенням цілісності стінок судин (в результаті атеросклерозу, гіпертонічної хвороби).

Клінічні прояви

Симптоми субдуральної гематоми є різними, в залежності від розміру, ступеня травми та наявності у пацієнта супутніх захворювань. Основні характерні ознаки наступні:

  • часті перепади артеріального тиску;
  • порушення свідомості;
  • головний біль;
  • психомоторне збудження;
  • епілептичні напади;
  • блювання;
  • розвиток ретроградного типу амнезії;
  • шум у вухах;
  • порушення роботи центральної нервової системи;
  • зміни психічного характеру.

Методи лікування та діагностики

Діагностується субдуральна гематома головного мозку за допомогою неврологічного обстеження пацієнта. Для підтвердження попереднього діагнозу, визначення розміру гематоми та наявність ускладнень, проводиться МРТ та КТ.

            Лікування субдуральної гематоми головного мозку потребує негайної госпіталізації пацієнта.

Можливе застосування консервативних методів лікування. Позитивна динаміка буде у пацієнта від прийому медичних засобів тільки у тому випадку, якщо гематома ще не встигла досягнути великих розмірів, а симптоматична картина є слабо виражена.   Метою консервативної терапії є здійснення комплексу заходів направлених на відновлення кровообігу в головному мозку та нормалізацію метаболічних процесів. Пацієнту призначають анальгетики, вітамінні комплекси та препарати, що розріджують кров.

Так як консервативна терапія не завжди дає позитивний результат, методом вибору лікування субдуральної гематоми є хірургічне лікування. Пацієнту виконують трепанацію черепа з наступним дренуванням гематоми.  Залишки крові евакуюються через шприц або методом промивання порожнини фізіологічним розчином. Після видалення кров’яних згустків відновлюється цілісність черепа із встановленням спеціального дренажу для попередження повторного скупчення крові.

Якщо субдуральна гематома була виявлена на ранніх стадіях та не збільшилась в розмірах, застосовується ендоскопічний метод. Суть якого полягає у видаленні кров’яних згустків через маленький отвір в черепі за допомогою спеціальних інструментів.