MedClinic > Блог > Травматологія > Тендиніт сухожилля

Тендиніт сухожилля довгої головки біцепса

Двоголовий м’яз плеча – великий м’яз плеча.  Анатомічно м’яз володіє двома пучками скорочення. Функція біцепса, згинання в передпліччі  і згинання плеча. Верхня частина м’яза включає дві головки – довгу і коротку. Сухожилок довгої головки починається від надсуглобового горбка лопатки та проходить через порожнину плечового суглоба. Коротка головка починається від дзьобоподібного відростка лопатки, після з’єднання дві головки утворюють м’язове черевце. Прикріплюється м’яз своїм сухожиллям до горбистості променевої кістки.

Тендиніт сухожилля довгої головки біцепса найчастіша причина больового синдрому в області плечового суглобу. При даному захворюванні уражується частина сухожилля, яка розташована в ділянці плечового суглобу. Причиною може стати дуже велике навантаження, спортивні травми. Внаслідок старіння, такий стан може виникнути у людей похилого віку.

Пацієнти зазвичай повідомляють про біль по передній поверхні плеча, особливо в проекції міжгорбкової борозни. Біль може поширитися вниз по ходу біцепса в сторону ліктьового суглобу.

Біль посилюється при піднятті важких речей і роботі вище рівня голови, характер зазвичай ниючий і дуже часто проходить при обмеженні фізичного навантаження (відпочинку). Біль може супроводжуватися клацаннями, в тих випадках, якщо присутня нестабільність сухожилля біцепса.

В кінцевій стадії тендиніта відбувається розрив сухожилля біцепса. Пацієнти при цьому чують клацання, в  ділянці плеча виникає деформація у зв’язку з скороченням біцепса в сторону ліктьового суглобу.

Помаранчевим кольором позначено запалене сухожилля біцепса

Для постановки діагнозу тендиніт сухожилля довгої голівки біцепса потрібні дані анамнезу, та результати фізикального обстеження. Диференційна діагностика між різними захворюваннями плечового суглобу проводиться з допомогою різних функціональних проб. Додаткові методи діагностики застосовуються у випадку, якщо підозрюється комбінована патологія, або відсутні чіткі межі з імпіджмент-синдромом. Застосовують УЗД або МРТ.

МРТ при тендиніті довгої головки біцепса. Стрілки вказують на ознаки запалення

Артроскопія в Києві в нашому медичному центрі може використовуватися при даній патології,  як метод діагностики і лікування. Лікар через невеликі розрізи вводить в порожнини суглоба інструменти і під контролем камери обстежує його, а якщо необхідно відразу проводить лікування.

Артроскопічна картина здорового (зліва) і запаленого (праворуч) сухожилля довгої головки біцепса

Лікування

Тактика лікування тендиніту залежить від вираженості симптомів і результатів дослідження. Починають з консервативного лікування.

Першим етапом буде повне скорочення активності, що здійснюється руками. Інколи потрібно слінг (підтримуюча пов’язка), щоб утримувати руку в стабільному положенні. Нестероїдні протизапальні препарати (ібупрофен) допомагають зняти біль та набряк. Інколи виникає потреба в ін’єкціях гормональних препаратів  в порожнину суглобу. Після зменшення больового синдрому необхідно починати розробку суглобу, за допомогою фізіотерапевтичних вправ та при необхідності звернутись на консультацію до лікаря ортопеда-травматолога.

 

Ін’єкція гормонального препарату в область сухожилля

 

Для розвантаження ураженої ділянки застосовують кінезіотейпування.

Останнім часом, широко використовується методика лікування ін’єкцій плазмою пацієнта, збагаченою тромбоцитами (PRP-терапія). Для цієї процедури набирається кров пацієнта, яка проходить спеціальну обробку, з виділенням тільки плазми з тромбоцитами. Після цього вводиться в область запаленого сухожилля. Гарний ефект досягається за рахунок здатності тромбоцитів стимулювати відновлення тканин, та запускати ріст нових судин.

Приготування плазми збагаченої тромбоцитами

Якщо протягом 3 місяців відсутній ефект від консервативного лікування, для попередження інвалідизації, необхідно провести оперативне лікування. Операція при даній патології називається акроміопластика, вона виконується за допомогою артроскопічного інструментарію. Техніка операції полягає у видаленні частки акроміона. Додатково виконується тенодез біцепса, сухожилля прикріплюється до нового місця.

Операція тенодез довгої головки біцепса. Відсікання запаленого сухожилля від точки прикріплення (праворуч) з наступною фіксацією в міжгорбковій борозні.

Післяопераційний період триває десь 6-8 тижнів.

Для отримання позитивного результату необхідні регулярні заняття лікувальною фізкультурою.  Гарний функціональний результат можна побачити вже через 2-4 тижні.

При виконанні всіх рекомендацій лікаря, потрібно 3-4 місяця для відновлення нормальної функції плечового суглобу.