MedClinic > Блог > Травматологія > Вальгусна деформація 1 пальця стопи

Вальгусна деформація (частіше називають  hallux valgus) називається деформація першого плесно-фалангового суглобу, в результаті якої перша плюснева кістка викривляється і направляється всередину стопи, а великий палець відхиляється вбік, в сторону інших пальців.

У половини пацієнтів деформація великого пальця виникає ще до 20-річного віку, це пов’язують зі спадковим фактором. Найчастіше захворювання діагностують у жінок (в 9 раз частіше, ніж у чоловіків).

Механізм розвитку так званих “шишок на ногах” до кінця достатньо не вивчений, але відомо, що спочатку порушується баланс навантаження на різні елементи стопи. Внаслідок цього, спочатку порушується функція зв’язок, сухожилля і м’язів стопи, а пізніше виникають зміни в кістках і суглобах.

Стопа змінює форму, стає відхиленою через “шишки на ногах” або “кісточки на ногах”. Деформація стає стійкою. Розвивається також поперечна плоскостопість, збільшується кут відхилення першого пальця, що тисне на другий палець, який займає хибне положення (молоткоподібний палець). Дані анатомічні зміни у стопі зумовлюють біль при ходьбі, можливий розвиток запалення м’яких тканин, утворення мозолів.

Лікування залежить від стадії захворювання. На початку захворювання можливе консервативне лікування, з використанням ортопедичних устілок. В більш тяжких випадках використовується хірургічне лікування.

Для лікування вальгусної деформації наша клініка пропонує відносно малотравматичний спосіб, з коротким терміном відновлення. Під час операції, хірург видаляє всі деформовані складові переднього відділу стопи, без перетину кісток. Тому скорочується післяопераційний період реабілітації, та не відбувається обмеження працездатності людини (зазвичай при інших способах лікування, після операції необхідно накладати гіпсову пов’язку).

Тривалість операції близько 1 години (на одну ногу). Післяопераційний період в клініці складає до 3 днів, далі пацієнт продовжує відновлення в домашніх умовах. На 2-3 день пацієнтувже дозволяються мінімальні навантаження на прооперовану стопу. Повна реабілітація – до 6 тижнів.

Рентгенографія першого пальця після оперативної корекції вальгусної деформації

Через 10-14 днів після операції знімаються шви. Певний період часу пацієнт може відчувати дискомфорт у ділянці операції, спостерігати набряк, тому після зняття швів, не рекомендується відразу приступати до значних фізичних навантажень.  Дана методика використовується хірургом-ортопедом вищої кваліфікації вже більше 10 років і її високу ефективність вже відчули сотні пацієнтів.  У всіх випадках досягнуто позитивний косметичний і функціональний результат.