MedClinic > Блог > Травматологія > Сколіоз хребта

 

Сколіоз, лікування якого тривале і комплексне, можна попередити, знаючи причини появи патології і перші ознаки викривлення.

Що таке сколіоз?

Це викривлення хребта, при якому хребці повертаються навколо осі.  Сколіоз – патологія, що характеризується швидким прогресуванням і без своєчасного лікування протягом декількох років здатна привести до ускладнень в роботі внутрішніх органів.

ФОРМИ І СТАДІЇ СКОЛІОЗУ

Сколіоз, залежно від причин появи і симптоматики захворювання, ділиться на наступні види:

  • вроджена форма – викривлення пов’язано з вродженими аномаліями будови хребетного стовпа;
  • статичний – виникає через структурні порушення кісткової і суглобової тканин в нижніх кінцівках – вроджений вивих тазостегнового суглоба, укорочення кінцівки, плоскостопість;
  • нейрогенний – причини виникнення – параліч, міопатія, поліомієліт;
  • ідіопатичний вид – найбільш поширена форма сколіозу, етіологія якої до сих пір до кінця не відома.
  • можливими причинами розвитку патології також є: гормональні перебої і дегенеративні процеси в кістковій тканині і м’язовому корсеті.

Патологія розвивається поетапно і включає наступні стадії:

Сколіоз 1 ступеня – найлегша форма, при якій хребці відходять від осі на 10 градусів, не більше.

Сколіоз 2 ступеня – викривлення хребетного стовпа від 11 до 25 градусів.

Сколіоз 3 ступеня – хребці відходять від осі від 26 до 50 градусів.

Сколіоз  4 ступеня – найважча форма викривлення хребта, при якій хребці відхиляються від осі більш ніж на 60 градусів.

Викривлення хребта, в залежності від того, в який бік повело хребці від осі, має дві форми – лівобічний сколіоз і правобічний сколіоз.

 Симптоматичні прояви

Сколіоз хребта набутої форми виникає, в більшості випадків, у дітей віку від 11 до 15 років, що пов’язано з постійним сидінням за партою в неправильній позі. На ранніх стадіях патологія не має яскраво вираженої клінічної картини, тому вкрай важливо регулярно проходити медичний профілактичний огляд, так як тільки лікар зможе виявити перші зміни в стані хребтового стовпа.  Ознаки сколіозу:

  • асиметрія лінії плечей;
  • лопатки знаходяться на різному рівні;
  • перекос тазу.

Через постійне напруження м’язового корсета, сколіоз призводить до швидкої фізичної стомлюваності і болів у спині.  Сколіоз грудного відділу хребта без своєчасного лікування може призвести до ускладнень в роботі внутрішніх органів.

Терапевтичні заходи

Сколіоз на перших стадіях розвитку лікується консервативними методами.  Призначається носіння медичного корсета.  Якщо сколіоз діагностований у немовляти, під час сну його фіксують у спеціальному ліжечку із гіпсовою формою.  Призначаються вправи лікувальної фізкультури і фізіопроцедури.

Обов’язковим є дотримання правильної постави, для сну використовується тільки ортопедичний матрац.  Медичні препарати призначаються тільки в тому випадку, якщо хвороба посилилася, і у пацієнта присутній больовий симптом, порушилася робота внутрішніх органів.

Сколіоз вправо або вліво на 4 стадії можна виправити тільки хірургічною операцією.  Коригуванню підлягають сухожилля, хребці, міжхребцеві диски. При хірургічному втручанні використовується метод фіксування хребців під потрібним кутом до осі.

Важливо пам’ятати, що сколіоз – викривлення хребта, яке самостійно не виправити, всі лікувальні процедури і вправи лікар розписує для кожного пацієнта в індивідуальному порядку.